مرکاپتوپورین - Mercaptopurine

لیست داروها
توجه فرمایید : اطلاعات دارویی زیر صرفا جهت ارتقای سطح آگاهی کاربران این سایت می باشد ، از این رو سایت هیچگونه مسئولیت و ضمانتی در قبال مصرف خودسرانه دارو بدون تجویز پزشک ندارد.

گروه دارویی

ضد سرطان ها

موارد مصرف

مرکاپتوپورین در درمان لوسمی های حاد، میلومونوسیتیک حاد ومیلوسیتیک مزمن، لنفوهای غیر هوچکینی، پلی سیتمی ورا، بیماری التهابی روده و آرتریت ناشی از پسوریازیس مصرف می شود.

موارد منع مصرف

هشدارها

مصرف دراز مدت مرکاپتوپورین در بیماری های غیر نیوپلاسمی، به علت اثرات بالقوه سرطان زایی دارو، با احتیاط فراوان انجام شود.
چون ممکن است اثرات مرکاپتوپورین دیررس باشد، توصیه می شود به محض مشاهده اولین علایم کاهش گلبول های سفید ( به خصوص گرانولوسیتوپنی ) یا ترومبوسیتوپنی، خ.نریزی و یا یرقان، درمان با دارو فوراً قطع شود. پس از بازگشت تعداد آن، درمان را می توان با نصف مقدار مصرف اولیه از سر گرفت.
کاهش گلبول های سفید و ترومبوسیتوپنی ( معمولاً خفیف ) ممکن است 6-5 روز پس از شروع درمان ایجاد و به مدت 7 روز پس از قطع مصرف دارو ادامه یابد.

عوارض جانبی

کم خونی، مسمومیت کبدی با انسداد صفراوی، کاهش ایمنی، کاهش گلبول های سفید یا عفونت، ترومبوسیتوپنی، افزایش اسید اوریک خون، نفروپاتی ناشی از اسیداوریک، کاهش اشتها، تهوع و استفراغ، زخم گوارشی و استیوماتیت از عوارض جانبی مهم و نسبتاً شایع دارو می باشند.

توصیه ها

در مواردی که بیمار mg/day600-300 آلوپورینول ( برای پیشگیری از هپراوریسمی یا کند شدن متابولیسم مرکاپتوپورین ) مصرف می کند، میزان مصرف دارو باید به 4/1 تا 3/1 مقدار مصرف معمول کاهش یابد.
در لوسمی حاد با وجود ترومبوسیتوپنی و خونریزی درمان می تواند ادامه یابد چون در بعضی موارد توقف خونریزی و افزایش تعداد پلاکت ها در حین درمان دیده شده است و در مواردی نیز تجویز پلاکت توصیه شده است.

مقدار مصرف

بزرگسالان : در درمان لوسمی لنفوستیک حاد، لوسمی میلوستیک حاد و لوسمی میلومنوسیتیک حاد، ابتدا mg/kg/day2/5- mg/m²/day100-80 به صورت مقدار واحد یا مقادیر منقسم به کار می رود. اگر پاسخ بالینی مناسب و کاهش لکوسیت ها 4 هفته پس از مصرف این مقدار دیده نشد، مقدار مصرف را می توان تا mg/kg/day5 افزایش داد. به عنوان مقدار نگهدارنده به میزان mg/kg/da2/5- 1/5 یا mg/m²/day100-50 مصرف می شود. در درمان بیماری التهابی روده mg/kg/day1/5مصرف می شود که در صورت نیاز تنظیم می شود. اگر پاسخ بالینی مناسب و کمی گلبول های سفید پس از 3-2 ماه حاصل نشد می توان مقدار مصرف را تدریجاً تا mg/kg/day2/5 افزایش داد.
کودکان : در درمان لوسمی لنفوستیک حاد، لوسمی میلوستیک حاد و لوسمی میلوسیتیک حاد، مقدار mg/kg/day2/5 یا mg/m²/day 75 به صورت مقدار واحد یا در مقادیر منقسم مصرف می شود.

اشکال دارویی

قرص: 50 میلی گرم

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید