اکسی بوتینین - Oxybutynin Chloride

لیست داروها
توجه فرمایید : اطلاعات دارویی زیر صرفا جهت ارتقای سطح آگاهی کاربران این سایت می باشد ، از این رو سایت هیچگونه مسئولیت و ضمانتی در قبال مصرف خودسرانه دارو بدون تجویز پزشک ندارد.

گروه دارویی

آنتی موسکارینیک ها

موارد مصرف

اکسی بوتینین برای درمان تکرر و بی اختیار ادرار، بی ثباتی عصبی مثانه و شب ادراری مصرف می شود.

موارد منع مصرف

این دارو در موارد انسداد یا از بین رفتن تون روده، کولیت اولسراتیو شدید یا مگاکولون سمی، انسداد عمده در مجرای خروجی مثانه، گلوکوم و میاستنی گراویس نباید مصرف شود.

هشدارها

در موارد زیر این دارو باید با احتیاط فراوان تجویز شود: سالمندان، مبتلایان به نارسایی کبدی یا کلیوی، پرکاری تیرویید بیماری قلبی ( به صورتی که افزایش ضربان قلب برای بیمار نامطلوب باشد)، هیپرتروفی پروستات، فتق هیاتوس به همراه رفلاکس ازوفاژیت و پورفیری.

عوارض جانبی

خشکی دهان، یبوست، تاری دید، تهوع، ناراحتی شکم، برافروختگی صورت(به خصوص در بچه ها) مشکل در ادرار کردن، سردرد، گیجی، خشکی پوست، اسهال، آریتمی و تشنج از عوارض جانبی این دارو هستند.

توصیه ها

این دارو دارای عوارض جانبی زیادی می باشد به همین دلیل مقدار مصرف آن به خصوص در سالمندان باید به طور دقیق تعیین شود.

مقدار مصرف

بزرگسالان : 5 میلی گرم 3-2 بار در روز، در صورت لزوم تا حداکثر 5 میلی گرم 4 بار در روز افزایش می یابد. در سالمندان در ابتدا 3-5/2 میلی گرم دو بار در روز که بر اساس پاسخ و تحمل بیمار تا 5 میلی گرم 2 بار در روز قابل افزایش است.
کودکان : بالاتر از 5 سال: در بی ثباتی عصبی مثانه 3-5/2 میلی گرم 2 بار در روز که تا 5 میلی گرم 2 بار در روز قابل افزایش است (حداکثر 5 میلی گرم 3 بار در روز). در شب ادراری (ترجیحاً در سنین بالاتر از 7 سال) 3-5/2 میلی گرم 2 بار در روز که تا 5 میلی گرم 3-2 بار در روز قابل افزایش است( آخرین مقدار مصرف روزانه، قبل از خواب مصرف شود) تجویز می شود.

اشکال دارویی

قرص: 5 میلی گرم

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید