پرومتازین - Promethazine

لیست داروها
توجه فرمایید : اطلاعات دارویی زیر صرفا جهت ارتقای سطح آگاهی کاربران این سایت می باشد ، از این رو سایت هیچگونه مسئولیت و ضمانتی در قبال مصرف خودسرانه دارو بدون تجویز پزشک ندارد.

گروه دارویی

آنتی هیستامین ها

موارد مصرف

پرومتازین برای درمان علامتی حساسیت‌هایی چون تب یونجه، کهیر، درمان فوری واکنش‌های آنافیلاکسی، درمان تهوع، سرگیجه، اختلالات لابیرنت، بیماری مسافرت و داروی بیهوشی مصرف می‌شود.

موارد منع مصرف

هشدارها

1. احتمال بروز سرگیجه، تسکین، اغتشاش شعور و کمی فشار خون در بیماران مسن وجود دارد. همچنین علایم اکستراپیرامیدال بخصوص پارکینسون ، اختلال در نشستن، خوابیدن و درازکشیدن و دیسکینزی مداوم نیز در بیماران مسن بیشتر است، بخصوص اگر مقادیر مصرف زیاد باشند یا از شکل تزریقی دارو استفاده شود.
2. این دارو درموارد زیر باید با احتیاط فراوان تجویز شود: انسداد مثانه، هیپروتروفی پروستات، احتباس ادرار، کوما، گلوکوم با زاویه بسته و یرقان.
3. این دارو ترجیحاً باید از طریق تزریق عضلانی عمیق مصرف شود. در صورت تزریق وریدی، غلظت دارو باید کمتر از mg/ml25 بوده و سرعت تزریق نباید از mg /min25 تجاوز نماید.

عوارض جانبی

خواب آلودگی، هیجان، عصبانیت، بی‌قراری، از دست دادن مهارت در انجام کار یا بی‌ثباتی، حرکات پرشی عضلات سر وصورت، رعشه و تکات دادن دست‌ها، تاری دید، کاهش هوشیاری به ویژه در کودکان، خشکی دهان، کمی فشار خون و حساسیت به نور از عوارض جانبی دارو هستند.

توصیه ها

1. برای به حداقل رسانیدن تحریک گوارشی، شکل خوراکی این دارو همراه با غذا ، آب یا شیر مصرف شود.
2. در صورت مصرف دارو برای پیشگیری از بیماری مسافرت باید حداقل 30 دقیقه یا ترجیحاً 2-1 ساعت قبل از مسافرت مصرف شود.
3. احتمال بروز خشکی دهان با مصرف این دارو وجود دارد.
4. درمان با پرومتازین باید 2-1 هفته قبل از زایمان قطع شود تا از بروز یرقان و علایم اکستراپپرامیدال در نوزاد جلوگیری شود.
5. این دارو نباید بیش از مقدار تجویز شده مصرف شود.
6. در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو، به محض به یاد آوردن، آن نوبت باید مصرف شود. ولی اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد، از مصرف نوبت‌ فراموش شده باید خودداری نموده و مقدار مصرف بعدی نیز نباید دو برابر گردد.
از مصرف فرآورده حاوی الکل و سایر داروهای مضعف CNS با این دارو باید خودداری گردد.

مقدار مصرف

خوراکی:
بزرگسالان: 25 میلی‌گرم در موقع خواب و در صورت نیاز تا 25 میلی‌گرم 2 بار در روز و یا 20-10 میلی‌گرم 3-2 بار در روز مصرف می‌شود.
کودکان: در کودکان 5-2 ساله ، 15-5 میلی‌گرم در روز و در 2-1 ساله مقدار منقسم و در کودکان 10-5 ساله، 25-10 میلی گرم در روز ودر 2-1 مقدار منقسم مصرف می‌شود.
تزریقی:
بزرگسالان: 50-25 میلی‌گرم و حداکثر تا 100 میلی‌گرم، از طریق تزریق عمیق داخل عضلانی مصرف می‌شود. در موارد اورژانسی 50-25 میلی‌گرم و حداکثر 100 میلی‌گرم تزریق آهسته وریدی می‌شود.
کودکان: در کودکان 10-5 ساله5/12-25/6 میلی‌گرم تزریق عضلانی عمیق می‌شود.

اشکال دارویی

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید