راههای پیشگیری از گزش حشرات

دکتر امید زرگری

view
همه ما صدای آزارنده پشه هارا شب های تابستان،  بیخ گوشمان و وقتی همینطوری هم خواب به سختی به چشمها می آید، تجربه کرده ایم.کاش به جای خون، قدری از چربی اضافه مان را می مکیدند!
گزش حشرات، از مشکلات شایع این فصل است و گاهی اوقات علایم آن بخصوص در بچه ها بسیار شدید هم هست. ضمن اینکه برخی از بیماریها مثل مالاریا، سالک، زیکا، دانگ، لایم و ...بر اثر گزش حشرات ایجاد میشوند.
بنابر این لازم است که راه مقابله با گزش را بدانیم و مثل همیشه، پیشگیری بهتر از درمان است!

راههای معمول پیشگیری از گزش را همگان میدانند

، آنچه برخی از آن بی اطلاع هستند، وجود داروهایی است که دافع حشرات بوده و مانع از گزش آنها میشوند. اگثر این داروها ترکیباتی از دی اتیل تولوماید(دیت) هستند. ترکیبات دیگری چون پیکاریدین و روغن اوکالیپتوس هم برای این منظور به کار میروند. اکثر این مواد کاملا بی ضرر بوده، در کودکان هم قابل استفاده اند، هرچند بهتر است قبل از مصرف برای تمام بدن، ابتدا در یک موضع تست شوند.
درشمال ایران، درماتیت ناشی از پدروس (دراکولا) هم بسیار شایع است. هرچند پدروس در واقع نوعی سوسک است و گزشی هم در کار نیست! بلکه ترشحات بدن این حشره(پدرین) است که باعث ایجاد ضایعات پوستی در محل میشود. با توجه به غلظت و میزان پدرین و میزان حساسیت فرد ،عارضه ،از قرمزی مختصر ، سوزش ، خارش تا تاول و واکنش شدید جلدی متغیر است.
به هنگام ابتلا به درماتیت پدروس، توصیه میشود از دست زدن به موضع خودداری نموده، مرتبا با آب ناحیه را بشویید تا از غلظت پدرین کم شود. استفاده از استیرویید های موضعی (مثل بتامتازون) و زینک اکساید هم به ترمیم ضایعه کمک میکند. در موارد شدید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید