علائم کنده شدن یا دکولمان جفت چیست؟

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

علائم کنده شدن یا دکولمان جفت چیست؟

 اگر جفت قبل از موعد مقرر یعنی زمان خروج جنین از بدن جدا شود و کنده شود به آن دکولمان جفت گفته می شود.

 دکولمان جفت به چند دسته تقسیم می شود؟

 دکولمان جفت بسته به شدت و نحوه جدا شدند به دو نوع تقسیم می شود:

 دکولمان نسبی که قسمتی از جفت در آن جدا شده و دکولمآن کامل که تمام جفت عملا از محل خود جدا می شود

همچنین دکولمان جفت به دو دسته عمده بر مبنای اینکه خونریزی ناشی از کنده شدن به خارج راه پیدا کند یا خیرتقسیم‌بندی خواهد داشت

به این ترتیب اگر به خارج راه پیدا کند نوع واضح دکولمان اتفاق افتاده و اگر که به خارج راه نیابد و در رحم تجمع پیدا کند به دکولمان داخلی تقسیم می‌شود.

بیشتر بخوانید :

درمان جفت سرراهی چیست

 بروز دکولمان به چه عواملی بستگی دارد؟

 در مادرانی که دچار فشار خون بالا هستند یا در دوران بارداری دچار فشار خون بالا شده اند و سابقه دکولمان جفت را داشته‌اند احتمال بروز دکولمان بیشتر است در صورتی که به شکم مادر ضربه ای وارد شده باشد یا فشار داخل رحمی به طور ناگهانی کاهش پیدا کرده باشد یا بند ناف کوتاه باشد و یا پارگی زودرس کیسه آب اتفاق بیفتد نیز احتمال دکولمان وجود دارد.

در مادرانی که تعداد دفعات حاملگی شان زیاد بوده و سیگار مصرف می کنند یا سوء تغذیه و میوم های رحمی دارند نیز ممکن است اتفاق بیفتد.

 علائم دکولمان چیست؟

علائم دکولمان ، خونریزی از ناحیه واژن درد در ناحیه شکم و کمر و بروز انقباضات رحمی و حساسیت و مشکلات و دیسترس جنینی  می باشد خونریزی واژینال معمولا در ۸۰ درصد آنها بروز می کند و پس از آن حساسیت رحم و درد شکم و کمر می باشد.

 رنگ خون ناشی از دکل مانع قلب است و شدت آن بالا و زیاد است در این بیماران درد به صورت شدید و پایدار بوده و حساسیت رحمی وجود دارد دیسترس تنفسی نیز در جنین ممکن است وجود داشته باشد.

تشخیص دکولمان چگونه انجام می شود؟

تشخیص دکولمان معمولاً از طریق بالینی انجام می‌شود و از روش هایی مانند بررسی‌های آزمایشگاهی و پاراکلینیکی برای رشد موارد دیگر استفاده می شود برای بررسی بیماران مبتلا به آن لازم است آزمایش خون سونوگرافی و همچنین بررسی‌های کامل از نظر  خونی انجام شود و اختلالات انعقادی در فرد مد نظر قرار گرفته.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید