همه چیز درباره فیستول تراشه به مری یا TEF در نوزادان

دکتر صدرالدین مهدی پور

view

همه چیز درباره فیستول تراشه به مری یا TEF در نوزادان

 فیستول تراشه به مری یا TEF

علاِئم

  • مشکل بلعیدن
  • خفگی در اثر مصرف مواد غذایی

درباره فیستول تراشه به مری

فیستول تراشه به مری زمانی اتفاق می افتد که بین تراشه ومری یک نوزاد در زمان تولد ارتباط وجود دارد.این وضعیت میتونه باعث ورود غذا به داخل ریه نوازاد شود.معمولا نوزادان با این وضعیت نیاز به جراحی اورژانسی برای درمان آن دارند.پزشکان در مورد علل فیستول تراشه به مری مطمئن نیستند.نوازادی که با این وضعیت متولد می شود معمولا دارای نواقص زمان تولد دیگری نیز می باشد.این وضعیت می تواند سبب بروز پوست مایل به آبی ناشی از کاهش اکسیژن در هنگام تغذیه،تغذیه ضعیف،خفگی،سرفه همراه باتغذیه،سرازیر شدن آب از دهان یا تنفس سخت شود.

پزشک چگونه فیستول تراشه به مری را تشخیص میدهد

دکتر نوزاد را معاینه می کندو سوالاتی در مورد سابقه پزشکی نوزاد می پرسد.همچنین ممکن است دکتر دستور انجام رادیوگرافی را نیز بدهد.

درمان فیستول تراشه به مری

فیستول تراشه به مری توسط جراحی ترمیم می شود.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر نوزاد شما تغذیه سخت،استفراغ بعد از شیر خوردن،یا هر مشکل تنفسی داشت باید به مرکز اورژانس مراجعه کرده ویا اینکه دکتر نوزاد شما را ببیند.

انتظار میرود در فیستول تراشه به مری

فیستول تراشه به مری معمولا در مدت زمان کوتاهی پس از تولد تشخیص داده می شود.بیشتر نوزادان نیاز به جراحی فوری دارند.نوزاد شما تازمانی که جراحی شود ازطریق وریدی یا از طریق لوله تغذیه خواهد شد که این کار به محافظت از نوزتد شما کمک می کند.بیشتر نوزادان در حدود یک هفته پس از جراحی ریکاوری می شوند اما بعضی از نوزادان دوره ی ریکاوری طولانی تری دارند.نوزادانی که با فیستول تراشه به مری متولد می شوند در خطربالای بازگشت دوباره ی بیماری پس از درمان می باشندوممکن است که در طول زندگی مشکلاتی با اسکار بافتی ناشی از درمان داشته باشند.

اقدامات فوری در مورد فیستول تراشه به مری

در صورتی که نوزاد شما دارای سختی در تغذیه،استفراغ بعد ازشیر خوردن،یا هر مشکل تنفسی دیگر داشته باشد باید سریع به اورژانس مراجعه نمایید.

حقایقی درمورد فیستول تراشه به مری

به دلیل وجود روشهای جراحی نوین،بقای نوزادان مبتلا به فیستول تراشه به مری تقریبا صد در صد می باشد.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید