بلیومایسین - Bleomycin Sulfate

لیست داروها
توجه فرمایید : اطلاعات دارویی زیر صرفا جهت ارتقای سطح آگاهی کاربران این سایت می باشد ، از این رو سایت هیچگونه مسئولیت و ضمانتی در قبال مصرف خودسرانه دارو بدون تجویز پزشک ندارد.

گروه دارویی

ضد سرطان ها

موارد مصرف

بلیومایسین در درمان سرطان سلول های سنگفرشی سر و گردن،گلو، سرویکس، پوست، کلیه، مهبل وبیضه مصرف می شود. این دارو همچنین ممکن است در افوزیون های بدخیم پریتونال و پلورال و درمان لنفوم هوچکینی و غیر هوچکینی موثر باشد.

موارد منع مصرف

هشدارها

عوارض جانبی

ایدیوسنکرازی و سمیت ریوی با مصرف طولانی مدت بلیومایسین بروز می کند. مهمترین عارضه ایجاد سوختگی و زخم در محل تزریق است. سندرم رینود نیز در بعضی موارد دیده می شود. ممکن است ریزش مو، تب و لرز نیز در بیمار تحت درمان دیده شود.

توصیه ها

1- محلول بلیومایسین استریل را می توان توسط محلول دکستروز و یا کلرورسدیم رقیق و سپس مصرف نمود.
2- به دلیل احتمال بروز ایدیوسنکرازی، بیمار باید 4 ساعت قبل از مصرف دارو توسط یک واحد از یلیومایسین تست گردد.
3- جهت جلوگیری از تب و لرز ناشی از آنافیلاکسی می توان از داروهای استروییدی، استامینوفن و دیفن هیدرامین استفاده نمود.

مقدار مصرف

در بیماری هوچکین، سرطان سلول های سنگفرشی، لنفوسارکوما و سرطان بیضه به صورت داخل عضلانی، وریدی و زیر جلدی U/KG 0/5-0/25 و یا U/m² 0/25سطح بدن یک و یا دو بار در هفته و یا به صورت انفوزیون داخل وریدی به طورمداوم U/m²0/25 و یا U/m² 15 سطح بدن در یک روز به مدت 4 تا 5 روز تجویز می گردد.
در سرطان سلول های سنگفرشی سر و گردن و همچنین در سرطان رحم از راه انفوزیون در شریان موضعیU/day 60-30 در مدت 24-1 ساعت مصرف می گردد. در انفوزیون ناشی از تومورهای بدخیم 120-15 واحد در 100 میلی لیتر محلول تزریقی کلروسدیم قطره قطره داخل جنب تزریق و پس از 24 ساعت خارج می گردد.
به عنوان مقدار مصرف نگهدارنده در بیماری هوچکین، به صورت داخل عضلانی و یا وریدی یک واحد در روز و یا 5 واحد در هفته مصرف می شود.
دردرمان زگیل معمولی این دارو به صورت داخل ضایعه به مقدار 8/0- 2/0 واحد ( بسته به اندازه ضایعه ) یک یا دو بار در فواصل 4-2 هفته ای تا حداکثر مقدار مصرف 2 واحد می شود.

اشکال دارویی

تزریقی: 15 واحد

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید