سفوتاکسیم - Cefotaxime Sodium

لیست داروها
توجه فرمایید : اطلاعات دارویی زیر صرفا جهت ارتقای سطح آگاهی کاربران این سایت می باشد ، از این رو سایت هیچگونه مسئولیت و ضمانتی در قبال مصرف خودسرانه دارو بدون تجویز پزشک ندارد.

گروه دارویی

داروهای ضد باکتری

موارد مصرف

این دارو در درمان عفونت های ناشی از باکتری های گرم مثبت و گرم منفی حساس به دارو از جمله عفونت استخوان و مفاصل، سوزاک، عفونت های مجاری ادرار و همچنین به عنوان پیشگیری از عفونت قبل از جراحی مصرف می شود.

موارد منع مصرف

در صورت وجود سابقه حساسیت مفرط به سفالوسپورین ها، پنی سیلین ها و مشتقات آنها با پنی سیلامین یا بیماری پورفیری، این دارو نباید مصرف شود.

هشدارها

1- در وجود سابقه حساسیت به پنی سیلین ها، باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
2- در بیماران مبتلا به عیب کار کلیه، کاهش مقدار مصرف دارو ضروری است .
3- سفالوسپورین ها ممکن است سبب بروز کولیت پسودوممبران شوند
4- این دارو ممکن است موجب ایجاد پاسخ مثبت کاذب در آزمون کومبس شود.

عوارض جانبی

واکنش های آلرژیک شامل کهیر و بثورات جلدی و علایم حساسیت مفرط شامل شوک آنافیلاکتیک، تهوع، استفراغ و اسهال با مصرف این دارو گزارش شده است. سایر عوارض گزارش شده عبارتند از اریتم مولتی فرم، اختلال در آنزیم های کبدی ، هپاتیت و یرقان کلستاتیک گذرا، ایوزینوفیلی و اختلالات خونی، بی قراری، اختلال در خواب، اغتشاش فکر و سر گیجه و به ندرت کولیت وابسته به آنتی بیوتیک با مصرف این دارو گزارش شده است. تزریق وریدی سریع این دارو ممکن است موجب بروز آریتمی قلبی شود.

توصیه ها

1- در صورت نیاز به تزریق عضلانی مقادیر بیش از 2 گرم، باید دارو را در مقادیر منقسم و در نقاط مختلف تزریق نمود.
2- مخلوط کردن سفوتاکسیم با سایر داروها ( به ویژه آمینوگلیکوزیدها ) در یک محلول توصیه نمی شود.
3- در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو، به محض به یاد آوردن دارو را باید مصرف کرد، ولی اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد، از مصرف نوبت فراموش شده باید خودداری شود و مقدار مصرف بعدی نیز دو برابر نگردد.
4- در صورت بروز اسهال شدید، قبل از مصرف هرگونه داروی ضد اسهال باید با پزشک مشورت شود.
5- سفوتاکسیم از راه تزریق عمیق عضلانی، تزریق آهسته وریدی (طی 3-2 دقیقه ) با انفوزیون وریدی ( طی 60-20 دقیقه مصرف می شود.

مقدار مصرف

بزرگسالان : در درمان سوزاک در زنان 500 میلی گرم در نوبت و در درمان سوزاک در مردان ، یک گرم در یک نوبت تزریق عضلانی می شود . در پیشگیری از عفونت ها قبل از عمل جراحی سزارین ابتدا یک گرم از راه وریدی هر6 ساعت حداکثر برای دو نوبت تزریق می شود. در سایر اعمال جراحی ، یک گرم 5/1- 5/0ساعت قبل از شروع عمل تزریق عضلانی یا مقدار مصرف این دارو در درمان عفونت ها معمولاً 6-2 گرم در روز در 4-2 دوز منقسم می باشد که این مقدار در مورد عفونت های پسودومونایی یا عفونت های شدید ممکن است تا 12 گرم در روز نیز افزایش یابد .

کودکان : مقدار مصرف این دارو در نوزادان 50 mg /kg در روز در 2-4 دوز منقسم است که در عفونت های شدید تا mg/kg200-150 ممکن است افزایش یابد. در کودکان بزرگتر مقدار مصرف دارو 100- 150 mg/kg در 2-4 دوز منقسم است که در عفونت های شدید تا 200mg/kg در روز ممکن است افزایش یابد .

اشکال دارویی

تزریقی: 500 میلی گرم و 1 گرم

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید