امتین - Emetine Hydrochloride

لیست داروها
توجه فرمایید : اطلاعات دارویی زیر صرفا جهت ارتقای سطح آگاهی کاربران این سایت می باشد ، از این رو سایت هیچگونه مسئولیت و ضمانتی در قبال مصرف خودسرانه دارو بدون تجویز پزشک ندارد.

گروه دارویی

داروهای ضد پروتوزوآها

موارد مصرف

امتین دارای فعالیت کشندگی آمیب به ویژه در دیواره روده و در کبد می باشد که به صورت تزریق عمیق زیر پوستی یا داخل عضلانی در درمان آمیبوزیس شدید مهاجم مثل آمیبوزیس کبدی در بیمارانی که به مترونیدازول پاسخ نداده اند تجویز می گردد. قبلاً این دارو به صورت خوراکی همراه با یدید بیسموت داده می شد. این دارو هم چنین در فرآوردهای ترکیبی جهت تسکین علایم سرفه مصرف دارد.

موارد منع مصرف

هشدارها

عوارض جانبی

درد، حساسیت، سفتی و ضعف عضلانی در محل تزریق به صورت شایع مشاهده می شود و ممکن است نکروز آبسه نیز ایجاد شوند. بعد از تزریق، اسهال و حالت تهوع و استفراغ و گاهاً سرگیجه و سر درد شایع هستند. ممکن است ضعف عضلانی عمومی و ندرتاً اختلالات حسی نیز ایجاد شوند. ایجاد ضایعات پوستی نیز گزارش شده است. آثار قلبی عروقی آن جدی تر می باشند و شامل درد پره کوردیال، تنگی نفس، تاکی کاردی و افت فشار خون می باشد. در بسیاری از بیماران تغییرات ECG مثل موج T معکوس یا صاف و فاصله QT طولانی رخ می دهند. امتین در بدن تجمع می یابد و دوزهای زیاد یا مصرف طولانی مدت آن باعث آسیب قلب، مسیر گوارشی، کلیه و کبد و عضلات اسکلتی می شود.
پیشگیری: این دارو در بیماری های قلبی، کلیوی و نوروماسکولار ممنوع است. مصرف آن باید در حین حاملگی قطع شود و نباید آن را در مورد کودکان تجویز نمود مگر در مورد اسهال خونی آمیبی که به دیگر داروها جواب نداده باشد. تجویز آن در افراد مسن و ناتوان باید با احتیاط زیاد صورت گیرد. بیماران تحت درمان باید تحت نظارت دقیق قرار بگیرند و مانیتور کردن ECG حین درمان توصیه می گردد.

توصیه ها

مقدار مصرف

اشکال دارویی

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید