اگزاکاربامازپین - Oxcarbazepine

لیست داروها
توجه فرمایید : اطلاعات دارویی زیر صرفا جهت ارتقای سطح آگاهی کاربران این سایت می باشد ، از این رو سایت هیچگونه مسئولیت و ضمانتی در قبال مصرف خودسرانه دارو بدون تجویز پزشک ندارد.

گروه دارویی

داروی ضد صرع

موارد مصرف

این دارو مشتقی از کاربامازپین با همان عملکرد است. بعنوان مونوتراپی یا درمان کمکی در درمان صرع پارشیل با یا بدون ژنرالیزاسیون ثانویه تونیک کلونیک بکار می رود.

موارد منع مصرف

هشدارها

عوارض جانبی

واکنش های ازدیاد حساسیتی مثل راشهای پوستی ناشی از این دارو، کمتر از کاربامازپین دیده می شود. با این حال 30-25% حساسیت متقاطع با کاربامازپین دارد. کاهش سطح پلاسمایی سدیم سرم از دیگر عوارض آن است. در بیماران با عدم کفایت عملکرد قلبی و نارسایی قلبی ثانویه توزین منظم بیمار به منظور تشخیص احتباس مایع بایستی صورت گیرد. کاهش دوز در بیماران با اختلال کلیوی توصیه می شود.

توصیه ها

مقدار مصرف

دوز شروع ابتدایی در بالغین 600 میلی گرم خوراکی در دو دوز منقسم است. این میزان در صورت لزوم تا سطح مورد نیاز برای کنترل اپی لپسی، به میزان حداکثر 600 میلی گرم در هفته افزایش می یابد. دوز نگهدارنده آن 1200-600 میلی گرم روزانه است. در کودکان 6 ساله یا بالاتر با دوز 10-8 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم در روز بصورت خوراکی، که در دو دوز منقسم داده می شود. این مقدار را میتوان تا حداکثر 45 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم در روز افزایش داد. دوز معمول نگهدارنده بعنوان درمان کمکی حدود 30 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم در روز است.
در بیماران با کاهش عملکرد کلیوی، کاهش دوز اولیه توصیه می شود.
همانند سایر داروهای ضد صرع قطع دارو و یا تبدیل آن به یک داروی ضد صرع دیگر بایستی بتدریج صورت گیرد.

اشکال دارویی

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید