فنوباربیتال - Phenobarbital

لیست داروها
توجه فرمایید : اطلاعات دارویی زیر صرفا جهت ارتقای سطح آگاهی کاربران این سایت می باشد ، از این رو سایت هیچگونه مسئولیت و ضمانتی در قبال مصرف خودسرانه دارو بدون تجویز پزشک ندارد.

گروه دارویی

داروهای ضد صرع

موارد مصرف

فنوباربیتال در تمام انواع صرع کوچک و در حمله مداوم صرعی به کار می‌رود. فنوربابیتال تزریقی برای درمان اضطراری بعضی از حملات تشنجی حاد از جمله حملات همراه با اکلامپسی ،مننژیت و واکنشهای سمی به استریکنین و همچنین جهت ‌پیشگیری و درمان حملات تشنجی ناشی از تب مصرف می‌شود.

موارد منع مصرف

این در پورفیری نباید مصرف شود.

هشدارها

در بیماران مبتلا به اختلال عملکرد کبد یا کلیه، اغمای کبدی، درد حاد و مزمن، حساسیت مفرط به دارو و ضعف تنفسی با احتیاط فراوان مصرف می‌شود.

عوارض جانبی

خواب آلودگی، افسردگی ذهنی، عدم تعادل، واکنشهای آلرژیک پوستی، تحریک پذیری، بیقراری و اغتشاش شعور در سالمندان، هیجانات و فعالیت زیاد غیر عادی در کودکان،‌کم خونی مگالوبلاستیک از عوارض جانبی این دارو می‌باشند.

توصیه ها

1. این دارو نباید بیش از مقدار توصیه شده مصرف شود.
2. در صورت کاهش کارایی دارو پس از چند هفته، بدون مشورت با پزشک، نباید مقدار دارو افزایش داده شود.
3. دوره درمان با دارو به عنوان ضد تشنج باید کامل شود. دقت شود هیچیک از نوبت‌های مصرف فراموش نگردد.
4. در صورت فراموش شدن یک نوبت مصرف دارو به محض به یاد آوردن، آن نوبت باید مصرف شود، ولی اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرارسیده باشد، از مصرف نوبت فراموش شده و دوبرابر کردن مقدار مصرف بعدی باید خودداری شود.
5. در طول مصرف دارو، از مصرف سایر داروهای حاوی الکل و داروهای مضعف CNS باید خودداری شود.
6. در صورت بروز سرگیجه، خواب آلودگی یا منگی، باید احتیاط نمود.

مقدار مصرف

بزرگسالان: به عنوان ضد تشنج mg/day250-60 به صورت مقدار واحد یا در مقادیر منقسم، به عنوان تسکین بخش – خواب‌آور ،‌320-100 میلی‌گرم هنگام خواب، به عنوان تسکین‌بخش در طول روز 120-30 میلی‌گرم در دو یا سه مقدار منقسم در روز مصرف می‌شود.
کودکان: به عنوان ضد تشنج mg/kg/day6-1 به صورت مقدار واحد یا در مقادیر منقسم و به عنوان تسکین‌بخش‌ - خواب‌آور بر اساس نیاز هر بیمار و به عنوان تسکین‌بخش در طول روز mg/kg/day2 و پیش از عمل جراحی mg/kg3-1 مصرف می‌شود. در کودکان تا 12 سال، mg/kg 4-1 سه بار در روز مصرف می‌شود.
تزریقی:
بزرگسالان: به عنوان ضد تشنج 300-100 میلی‌گرم تا حداکثر 600میلی‌گرم در 24 ساعت تزریقی وریدی‌ می‌شود. در درمان صرع، mg/kg20-10 به طور متوسط از راه وریدی تزریق می گردد. به عنوان تسکین بخش‌- خواب‌آور 325-100میلی‌گرم و به عنوان تسکین‌بخش درطول روز mg/ day120-30 در دو یا سه مقدار منقسم از راه عظلانی یا وریدی تزریق می‌گردد. پیش از عمل جراحی، 200-130میلی‌گرم 90-60 دقیقه قبل از عمل جراحی از راه عضلانی تزریق می‌گردد.
کودکان: به عنوان ضد تشنج mg/day20-10 به صورت مقدار واحد از راه وریدی تزریق می‌شود. به عنوان مقدار نگهدارنده mg/kg/day6-1 تزریق می‌گردد. در درمان صرع mg/kg20-15 از راه وریدی طی یک مدت 15-10 دقیقه تزریق می‌شود. به عنوان تسکین بخش – خواب آور، مقدار دارو بر اساس نیاز هر فرد تعیین می‌گردد. قبل از عمل جراحی، mg/day3-1، 90-60 دقیقه قبل از جراحی تزریق وریدی یا عضلانی می‌شود.

اشکال دارویی

قرص: 15 و 60 و100 میلی گرم
تزریق: 200 میلی گرم/میلی لیتر

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید