آسم کودکان: علل، علائم و درمان

دکتر آزیتا تنگستانی نژاد

view

 آسم کودکان: علل، علائم و درمان

آسم 

آسم مشکلی مزمن است که باعث تورم و باریک شدن راه هوایی می شود.معمولا کودکان مبتلا به آسم به طور طبیعی نفس می کشند.اما وقتی در برابر یک محرک مانند دود سیگار، عفونت قسمت فوقانی دستگاه تنفس، یا یک ماده آلرژن قرار می گیرند، راه های هوایی شان متورم می شود و عضلات اطراف باعث باریکی آنها می شوند و درنتیجه باعث می شوند که کودک سرفه کند و خس خس داشته باشد و نفس نفس بزند. آسم یکی از مشکلات شایع سلامتی در کودکان است. اگرچه آسم همیشه مشکلی مهم و جدی است اما با درمان می توان علایم آن را تحت کنترل گرفت. کودکان مبتلا به آسم می توانند فعال باشند، ورزش کنند و زندگی طبیعی شان را داشته باشند.

سالانه 2 میلیون مراجعه به اورژانس به علت آسم وجود دارد. آسم کودکی در سرتاسر جهان افزایش یافته است و متخصصان معتقدند که علت مهم آن، آلودگی هواست. دود سیگار سالانه علایم 1میلیون کودک را در امریکا تشدید می کند. محدود کردن میزان مواجهه کودکان با دود سیگار بهترین کاری است که والدین این کودکان می توانند برایشان انجام دهند.

آسم یکی از دلایل شایع غیبت کودکان از مدرسه ست.

علائم آسم کودکان

 • خس خس شبانه
 • سرفه کردن
 • مشکل خوابیدن
 • احساس عدم دریافت کافی هوا
 • تنفس صدادار
 • نفس کم آوردن
 • تنگی نفس
 • خس خس
 • تنفس سریع
 • زود خسته شدن
 • مشکل در خواب ماندن
 • اشکال در صحبت کردن

عوامل تشدید کننده آسم کودکان

گرده، شوره حیوانات خانگی، کپک، آسپیرین، سوسک، گرد و غبار، دود سیگار، عطر، هیجان، آلودگی، ورزش، هوای سرد؛ ویروس سرما خوردگی یا عفونت های دستگاه تنفس فوقانی از عوامل تشدید کننده آسم هستند.

خود مراقبتی در آسم کودکان

آسم همیشه به درمان احتیاج دارد. تا جایی که می توانید کودکتان را از عوامل محرک دور کنید. فرش ها و پرده های سنگین که خاک روی آنها می نشیند را بردارید .اگر حیوانات اهلی دارید که آنها باعث این حساسیت ها می شوند، آنها را بیرون از خانه با حداقل بیرون از اتاق کودک نگه دارید. از صابون ها، شامپو و مواد شوینده معطر دوری کنید. اگر سیگار می کشید، ترک کنید. به کسی اجازه ندهید تا در خانه سیگار بکشد. از پزشک کودکتان بپرسید که در شرایط اورژانسی حملات آسم چه باید کرد و یک کپی از دستورات را به معلم یا هرکسی دیگری که با کودکتان سر و کار دارد، بدهید.

پزشک چگونه آسم کودکان را تشخیص میدهد

با گرفتن شرح حال و سمع صدای ریه های کودک این بیماری تشخیص داده می شود. هم چنین آزمایشات خونی، تست های تنفسی، تست آلرژی و عکسبرداری با اشعه ایکس نیز به کار می رود.

عوامل خطر ابتلا به آسم کودکان

ابتلا به آلرژی ها، سابقه فامیلی مثبت ابتلا به آسم یا آلرژی ها، مواجهه با دود تنباکو، وزن پایین هنگام تولد، درآمد کم، جنسیت پسر و آمریکایی-آفریقایی تبار بودن

درمان آسم کودکان

 مصرف روزانه داروهای خوراکی یا استنشاقی، داورهای سریع الاثر در زمان حملات آسم، اجتناب از عوامل محرک

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

چنانچه هرگونه علایم آسم را در کودکتان می بینید، به متخصص اطفال مراجعه کنید.اگر کودکتان علایمی مانند نفس نفس زدن، کبودی لبها، صورت یا ناخن انگشتان را دارد، تعریق، نبض تند، گیجی، راه رفتن یا صحبت کردن مشکل، یا خواب آلودگی و عدم هوشیاری دارد، هرچه سریع تر به اورژانس بیمارستان مراجعه کنید.اگر پزشک برای کودکتان اسپری استنشاقی داد، از آن استفاده کنید.

عواملی که باعث حملات حادآسم می شوند در کودکان مختلف، متفاوت است و شامل : حیوان خانگی شوره، گرده، و کپک است. عوامل عصبی شامل: هوای سرد، دود سیگار، و عطر.

اگر آسم درمان نشود می تواند کشنده باشد.اما درمان باعث بهبودی آن می شود.بیشتر کودکان به داروهای خوراکی یا استنشاقی احتیاج دارند.ب قیه به ماسک و نبولایزر برای درمان نیاز دارند.از این عوامل محرک دوری کنید.کودکان مبتلا وقتی هرچه به سنین نوجوانی یا اوایل جوانی می روند، علایم شان بهتر می شود.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید