آنتی اکسیدانها برای ملانوما مفیدند یا مضر؟

view

هنگامی که ما درمورد کلمه «آنتی اکسیدان» فکر می کنیم، اکثر اوقات آن را به سلامتی و نشاط ربط می دهیم.

این اولین باری نیست که آنتی اکسیدان ها را به شتاب دهنده سرطان، نسبت می دهند. در ژانویه 2014، محققان چگونگی تسریع نمو سرطان ریه در موش را تعیین نمودند. بعداً، آزمایشات بیشتر برروی سلول های سرطان ریه این یافته ها را تایید کرد.

اگرچه ملانوما جزء کمتر از 10% از سرطان های پوست به حساب می آید، اما می تواند سبب افزایش میزان مرگ های ناشی از سرطان پوست، شود؛ درمیان سرطان ها، سرطان پوست یکی از شایع ترین نوع سرطان می باشد.

گذشته درمورد آنتی اکسیدان ها به طور گسترده ای به منظور روشی برای جلوگیری از سرطان تبلیغ می شد و آنها در بسیاری از مکمل های غذایی- همانند بسیاری از موادغذایی مانند میوه ها و سبزیجات  یافت می شدند،.

دلیل اینکه آنتی اکسیدان ها به عنوان مواد «سلامتی» درنظر گرفته می شدند این بود که آنها به رادیکال های آزاد -مواد شیمیایی شدیداً واکنشی که می تواند به سلول آسیب وارد نماید- واکنش نشان می دادند و آنها را خنثی می کردند و درنهایت منجر به متوقف کردن آسیب رساندن آنها می شدند.

 اما بعد از مطالعات راجع به سرطان ریه، نقش آنتی اکسیدانها در سرطان مورد سوال قرار گرفت و جامعه پزشکی شروع به بررسی بیشتر در این موضوع نمود.

بیماران سرطانی باید از خوردن مکمل های آنتی اکسیدانی اجتناب ورزند.

محققان متذکر شده اند که بررسی نقش آنتی اکسیدان ها به طور ویژه ای مهم می باشد- نه تنها بخاطر اینکه سلول های ملانوما حساسیت ویژه ای به رادیکال های آزاد دارند، بلکه به این دلیل که سلول های ملانوما می توانند به طرق دیگری جدا از رژیم های غذایی، درمعرض آنتی اکسیدانها قرار بگیرند.

پوست و لوسیون های برنزه گاهی اوقات حاوی بتا کاروتن و ویتامین E هستند، هرکدام از اینها می توانند بطور بالقوه ای بدخیم شدن سلول های ملانوما را همانند آنتی اکسیدانهای موجود در مکمل های غذایی، تحت تاثیر قرار دهند.

بعد از آزمایش برروی محیط های کشت سلول های گرفته شده از بیماران دارای ملانومای بدخیم، محققان دریافتند درحالیکه آنتی اکسیدان ها، سلول های سالم را دربرابر رادیکال های آزاد دارای قابلیت آسیب رسانی شدید، محافظت نماید، آنها می توانند توموری که بوسیله آنها ایجاد شده است را محافظت کنند. درواقع آنها فهمیدند که آنتی اکسیدانها منجر به دوبرابر شدن سرعت متاستاز در ملانومای بدخیم می شوند.


دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید