آهن و اسیدفولیک در بارداری و هوش کودکان

view

 

نتایج تحقیقات اخیر نشان داده که مادرانی که در دوران بارداری از آهن و فولیک اسید استفاده می کنند، کودکانشان از هوش بالاتر و عملکردهای بهتری برخوردارند.

 کمبود آهن در دوران ابتدایی رشد جنین می تواند باعث ایجاد تغییر در آناتومی عصبی و متابولیسم جنین شود و این امر می تواند منجر به بروز آسیب هایی در تکامل شناختی کودکان گردد.

کم خونی فقر آهن د بارداری 

  • کم خونی ناشی از فقر آهن بر یک چهارم نوزادان دنیا تاثیر گذار بوده است. در دوران تکامل جنین، مغز برای انجام فعالیتهای خود به آهن احتیاج دارد، برای مثال برای ساختن میلین که سطح اعصاب را می پوشاند، آهن مورد نیاز است.
  • همچنین برای تولید مواد شیمیایی مغز مانند دوپامین که سیگنالها را در درون مغز می فرستد نیز آهن مورد نیاز است.

در مطالعات اخیر نشان داده شده که کمبود آهن بر روی هیپوکامپ که نقش مهمی در حافظه ی فرد دارد نیز اثر گذار است. مکمل های آهن در برخی موارد برای رفع کمبودهای تغذیه ای می تواند کمک کننده باشد اما یکی از نکته های مهم که باید در نظر گرفته شود شیوه ی مصرف این مکمل هاست که باید حتماً زیر نظر پزشک و با تجویز پزشک صورت پذیرد.

فقر مواد مغذی یک مسیله یبسیار مهم در بین زنان باردار و کودکان سراسر دنیاست، دوران بارداری و اوایل تولد نوزاد دوران حساسی از نظر تکامل مغز تلقی می شوند. و هرگونه محرومیت از مواد غذایی در این دوران می تواند عوارضی همچون زایمان زودرس، وزن کم جنین هنگام تولد، مرده زایی و مرگ هنگام زایمان را به همراه داشته باشد. 

مصرف بیش از حد مکمل آهن در بارداری 

مصرف بیش از حد آهن می تواند اندامهای دیگر بدن را درگیر کند.


دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید