آیا تهوع دوران بارداری نشانه ی خوبیست؟

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

 آیا تهوع در دوران بارداری مادران نشانه ی خوبیست؟

 

 حدود نیمی از زنان باردار در سه ماهه اول بخصوص هفته شش تا دوازده، حالت تهوع و بعضی اوقات استفراغ را تجربه می کنند. با توجه به اینکه علایم بیماری در صبحگاه شایعتر است، این حالت، بیماری صبحگاهی خوانده می شود.

 

 بیشتر بخوانید: آیا انجام تست غربالگری برای سندرم داون در بارداری الزامی است؟

آیا تهوع دوران بارداری نشانه ی خوبیست؟

البته  بعضی از زنان ممکن است در طول دوران بارداری و نه فقط سه ماهه اول تهوع و استفراغ داشته باشند. این مشکل ممکن است به علت تغییرات در میزان هورمون در دوران بارداری باشد.

    به نظر می رسد بیماری صبحگاهی به دلیل استرس، مسافرت و مصرف غذاهای خاص مانند غذاهای تند و چرب تشدید شود. خوردن وعده های غذایی کوچک می تواند به کاهش علایم مادران باردار کمک کند.

 

 بیشتر بخوانید: عوارض دیابت بارداری بر سلامت جنین

 

مواد غذایی موثر در کاهش تهوع و استفراغ در مادران باردار

مصرف رژیم غذایی حاوی پروتیین و کربوهیدراتهای پیچیده (مانند نان، ماکارونی، موز و سبزیجات برگ سبز) نیز می تواند به کاهش شدت تهوع کمک کند.

 اگر استفراغ شدید باشد، باعث می شود زن، آب بدن و وزن خود از دست بدهد و به استفراغ شدید حاملگی یا هایپر امزیس گراویداروم  مبتلا شود. این حالت می تواند منجر به کم آبی شود و ممکن است  مادران باردار برای تامین مایعات داخل وریدی و تغذیه مناسب نیاز به بستری داشته باشند. در صورت تهوع و استفراغ شدید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

 

 بیشتر بخوانید: در بارداری واکسن آنفلوانزا بزنید

 

آیا تهوع دوران بارداری نشانه ی خوبیست؟

 

در مطالعات اخیر بر روی 2400 زن باردار نشان داده شد که در کسانی که دچار تهوع در سه ماهه ی اول بارداری بوده اند خطر سقط در ماههای ابتدایی بارداری در زنان 30 سال و بالاتر بسیار کمتر از سایر زنان بوده است.

بلافاصله پس از قرار گرفتن تخمک در رحم، هورمونی به نام گونادوتروپین ترشح می شود. اگر چه علت بروز تهوع در دوران بارداری مشخص نیست اما تهوع اغلب با تولید گونادوتروبین مادر باردار به شکل نرمال اتفاق افتاده و این می تواند نشان دهنده ی یک بارداری سالم باشد.

 

 بیشتر بخوانید: کدام حرکت جنین در طول بارداری طبیعی است؟

 

آیا تهوع دوران بارداری نشانه ی خوبیست؟

 

تحقیقات نشان داده که تهوع بارداری می تواند باعث کاهش مواجه شدن جنین با مواد خطرناک درون رژیم غذایی مادر باشد و همچنین باعث تشویق مادر به مصرف غذاهای غنی از مواد غذایی لازم جنین مانند کربوهیدراتها باشد.

البته عدم بروز تهوع و استفراغ در برخی از افراد هم نباید غیر عادی تلقی شود. در برخی از زنان علیرغم ترشح هورمونهای بارداری، مادر علایم استفراغ و تهوع از خود نشان نمی دهد.

 

 بیشتر بخوانید: رنگ کردن مو در دوران بارداری

 

آیا تهوع دوران بارداری نشانه ی خوبیست؟

 

البته تهوع و استفراغ شدید مادر هم می تواند بر اثر وجود برخی از ناهنجاریهای بارداری اتفاق افتد. برای اینکه بدانید بیماری صبحگاهی شما نرمال است و یا خیر حتماً به پزشک متخصص خود مراجعه نمایید.


  بیشتر بخوانید: تشخیص و کنترل فشار خون بالای بارداری

 

منبع: mayoclinic.org

متخصصین

آفاق حسن زاده راد

آفاق حسن زاده راد

مامایی و سلامت زنان و زایمان

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید