آیا رابطه جنسی در زمان شیمی درمانی خطرناک است؟

view

رابطه جنسی در زمان شیمی درمانی خطرناک است؟

اگرچه بهتر است فرد بیمار در مورد هرگونه نگرانی در مورد شیمی درمانی و رابطه جنسی با پزشک خود که با وضعیت فردی او آشنا است صحبت کند. با این حال ، به طور کلی ، رابطه جنسی در حین شیمی درمانی تا زمانی که به آن احساس رضایت کند، امکانپذیر است .

عوامل زیادی می توانند در تصمیم گیری در مورد رابطه جنسی در زمان شیمی درمانی، تاثیر بگذارند در اینجا مواردی وجود دارد که باید در نظر گرفت:

فرد چه نوع سرطانی دارد؟

ممکن است در رابطه با سرطانهای ناحیه تناسلی، احتیاط خاصی انجام شود. بعد از انجام هر گونه روش یا درمانی که روی دستگاه تناسلی تاثیر می گذارد ، پزشک ممکن است توصیه کند تا پایان کامل  وضعیت و بهبودی فرد، از انجام فعالیت های جنسی خودداری شود.

 

شیمی درمانی و رابطه جنسی

چه نوع شیمی درمانی دریافت شده است؟

برخی از انواع شیمی درمانی می تواند منجر به تغییر در لایه واژن شود که ممکن است باعث آسیب دیدگی واژن در طی مقاربت شود. باکتریهای عادی که روی پوست یا در دستگاه تناسلی زندگی می کنند ممکن است وارد جریان خون شوند.اگر شیمی درمانی میزان گلبولهای سفیدکننده را کاهش دهد ، ممکن است بدن از این باکتری ها محافظت نشود. پزشک ممکن است توصیه کند تا زمانی که تعداد گلبولهای سفید به سطح بی خطر نرسد از مقاربت جنسی خودداری شود.

اگر شیمی درمانی باعث کاهش تعداد پلاکت ها شود ، مقاربت می تواند خونریزی ایجاد کند. اگر تعداد پلاکت شما بسیار کم باشد، ممکن است خونریزی شدید رخ دهد.

آیا می توان در طی شیمی درمانی باردار شد؟

حاملگی در طی شیمی درمانی به شدت رد می شود. این امر هم برای آقایان و هم در خانمهایی که تحت شیمی درمانی قرار می گیرند توصیه نمی شود. به دلیل اثرات احتمالی بر روی کودک در حال رشد دارد می تواند خطرناک باشد. اگر امکان پذیر باشد ، پزشک احتمالاً انتخاب یک روش قابل اعتماد برای پیشگیری از تولد را به شما توصیه می کند.

آیا تمایل به رابطه جنسی وجود دارد؟

در طول شیمی درمانی ، خستگی و یا عوارض جانبی دیگر از جمله اثرات آن بر روی سطح هورمونی ممکن است علاقه فرد به رابطه جنسی را کاهش دهد. اگر بیمار علاقه ای به مقاربت ندارد، همسران باید به دنبال راه های دیگری برای ابراز محبت ، مانند بوسیدن ، نوازش کردن یا سایر فعالیتهای مشترک باشند.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید