آیا زیپتین داروی لاغریست؟

دکتر محمدحسین نجفی

view

آیا زیپتین داروی لاغریست؟

قرص زیپتین قرص لاغریست؟

زیپتین نام تجاری دارویی به نام سیتاگلیپتین است این دارو برای درمان دیابت نوع 2 و تنظیم قند خون در افراد مبتلا مورد استفاده قرار می گیرد.

این که این دارو داروی لاغریست صحیح نیست زیرا هنو این مسئله قابل بحث است و هنوز به اثبات نرسیده اما اثراتی دارد که میتواند باعث کاهش وزن شود زیپتین با افزایش سطح هورمون ها در بدن باعث تنظیم قند خون و کنترل دیابت می شود افزایش هورمونی که به وسلیه زیپتین در بدن اتفاق می افتد موجب کاهش وزن است زیرا باعث کاهش زمان عبور غذا از معده به روده شده و هچنین گلوکز را در جریان خون کمتر جذب می کند. احساس سیری نیز بر اثر مصرف زیپتین میتواند مورد انتظار باشد که باعث کمتر مصرف شدن غذا خواهد شد.

آیا زیپتین عارضه جانبی دارد؟            

برای برخی از افراد زیپتین میتواند با اسهال ، کاهش سطح اشتها در فرد همچنین تهوع ، سردرد و سرگیجه و درد شکمی همراه باشد به همین خاطر اگر از این دارو استفاده می کنید به این موارد توجه کنید.

بر مبنای مطالعاتی که صورت گرفته است زیپتین  نمی تواند باعث افزایش وزن شود به همین خاطر برای افراد مبتلا به دیابت این مسئله می تواند مورد توجه قرار گیرد، کاهش وزن می تواند به افراد دیابتی کمک کند که قند خون آن ها در سطح مناسب تری کنترل شود به همین خاطر لازم در صورتی که از چنین دارویی می خواهید استفاده کنید حتما تحت نظر پزشک بوده و با پزشکتان مشورت نمایید و در صورت تایید پزشک از این دارو استفاده کنید.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید