آیا علائم آسم در طول دوران پریود بدتر می شود؟

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

چرا علائم آسم در طول دوران پریود بدتر می شود؟

درست قبل و در حین دوره قاعدگی سطح پروژسترون و استروژن کاهش می یابد. در برخی از خانمها ، این تغییرات هورمونی ممکن است آسم را بدتر کند. رابطه بین هورمون ها و آسم پیچیده است ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است و تاکنون مکانیسم آن کاملاً مشخص نشده است.

علاوه بر سیکل قاعدگی ، سایر تغییرات در زندگی شما هم می تواند باعث تغییر در سطح هورمون شود که ممکن است علائم آسم را بدتر کند و یا بهبود ببخشد.

قاعدگی های نامنظم

علائم آسم در خانمهایی که دوره های قاعدگی نامنظم دارند ممکن است از خانمهایی که دوره قاعدگی منظمی دارند، بدتر باشد.

آیا علائم آسم در طول دوران پریود بدتر می شود؟

بارداری

 بارداری ممکن است خطر حمله شدید آسم را افزایش دهد. با این حال ، برای برخی از زنان، تغییرات هورمونها در دوران بارداری ممکن است علائم آسم را بهبود ببخشد.

یائسگی

 افت سطح هورمون ها مرتبط با یائسگی ممکن است علائم آسم را بدتر کند یا باعث شود که برخی از خانم ها به آسم مبتلا شوند. اما بعضی دیگر از زنان ممکن است متوجه شوند علائم آسم بعد از یائسگی بهبود می یابد.

هورمون درمانی جایگزینی.

جایگزینی هورمون با استروژن یا پروژسترون ممکن است علائم آسم را در برخی از زنانی که یائسگی را پشت سر گذاشته اند ، بهبود ببخشد. با این حال ، نتایج مطالعات در این خصوص متناقض است ، و به نظر می رسد جایگزینی هورمون باعث افزایش خطر علائم آسم در برخی از خانمها شود.

اگر در طول دوره قاعدگی علائم آسم آزار دهنده دارید ، از پزشک خود بپرسید که آیا داروهایی که برای درد قاعدگی مصرف می کنید می تواند باعث  تشدید علائم آسم شود یا خیر؟  پزشک ممکن است توصیه کند که قبل از شروع دوره قاعدگی، میزان داروهای کنترل آسم را افزایش داده یا داروی دیگری مصرف کنید.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید