آیا مصرف آنتی بیوتیک در دوران بارداری بی خطر است؟

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

آیا مصرف آنتی بیوتیک در دوران بارداری بی خطر است؟

همه می دانیم که بعد از مثبت شد بارداری، بدن شما تغییر می کند. اما آنچه که شما احتمالاً نمی دانید این است که این تغییر می تواند منجر به عفونت – و نیاز به مصرف آنتی بیوتیک های بیشتری شود.

یک مطالعه ملی پیشگیری از نقایص هنگام تولد که بر روی  بیش از 13000 زن باردار انجام شد،  نشان داد که حدود 30 درصد از خانمها بین یک ماه قبل از شروع بارداری و پایان بارداری خود، حداقل یک دوره درمان آنتی بیوتیکی را پشت سر می گذارند ، که معمولاً در ماه چهارم بارداری انجام می شود. .

عفونت ها و آنتی بیوتیک ها

عفونت های ویروسی

عفونت های ویروسی به دو دلیل نباید با آنتی بیوتیک درمان شوند:

با آنتی بیوتیک درمان نمی شود.

استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها منجر به باکتری های مقاوم در برابر دارو می شود ، بنابراین وقتی به آنتی بیوتیک نیاز دارید، ممکن است عمل نکند.

عفونتهای باکتریایی

عفونتهای باکتریایی متداول در دوران بارداری شامل عفونت ادراری و استرپتوکوک گروه B است. در مورد چنین عفونت هایی، آنتی بیوتیک ها تنها داروهایی هستند که به شما کمک می کنند بهتر است شما باید با وجود خطر بالقوه برای کودک خود ، آنها را مصرف کنید. چرا؟ چون در برخی موارد ، عدم درمان بیماری شما می تواند برای سلامتی کودک خطرناکتر از قرار گرفتن در معرض آنتی بیوتیک باشد.

آیا مصرف آنتی بیوتیک در دوران بارداری بی خطر است؟

اگرچه آنتی بیوتیک ها معمولاً در دوران بارداری تجویز می شوند؛ با این حال ، داروی مناسب باید با دقت انتخاب شود. چون برخی از آنتی بیوتیک ها در دوران بارداری مناسب هستند، در حالی که مصرف برخی دیگر مجاز نیست.

در اینجا نمونه ای از آنتی بیوتیک ها که به طور کلی در دوران بارداری مناسب در نظر گرفته شده است آورده شده است:

پنی سیلین ها از جمله آموکسی سیلین ، آمپی سیلین

سفالوسپورین ها ، از جمله سفاکلور ، سفالکسین

اریترومایسین

کلیندامایسین

اعتقاد بر این است که برخی دیگر از آنتی بیوتیک ها در دوران بارداری خطراتی را ایجاد می کنند. به عنوان مثال ، تتراسایکلین ها می توانند دندانهای جنین در حال رشد را تغییر رنگ دهند. تتراسایکلین ها پس از هفته 15 بارداری برای استفاده توصیه نمی شوند.

اگر آنتی بیوتیک بهترین راه برای درمان وضعیت شما باشد ، پزشک شما با اطمینان بیشتر آنتی بیوتیک را با بیشترین دوز تجویز می کند. اگر در مورد استفاده از آنتی بیوتیک در دوران بارداری سوال یا نگرانی دارید حتما با پزشک خود صحبت کنید.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید