ابا علل خونریزی های دستگاه گوارش را می دانید

view

یکی از علایم وجود یک بیماری در بدن انسان می تواند بروز خونریزی در سیستم گوارش باشد. یکی از علتهای بروز خونریزی در دستگاه گوارش بواسیر می باشد. اگر چه گاهی این خونریزیها ممکن است علت مهمی نداشته باشند اما بلافاصله  پس از مطمین شدن از بروز خونریزی در سیستم گوارش خود حتماً بدنبال علت بروز آن باشید، زیرا خونریزی دستگاه گوارش ممکن است به یک دلیل جدی اتفاق افتاده باشد. سیستم گوارش انسان از قسمتهای مختلفی تشکیل شدده است. 

مری، معده، روده های کوچک و بزرگ سیستم گوارش انسان را می سازد. گاهی بوجود آمدن یک زخم بر روی دیواره ی معده  و یا بروز التهاب در روده می تواند باعث بروز خونریزی دستگاه گوارش شود. البته در برخی موارد خونریزی درون دستگاه گوارش بصورت پنهان اتفاق می افتد، که در این مورد هیچ نشانه ای مبنی بر خونریزی دستگاه گوارش وجود ندارد. که در این حالت آزمایش خون می تواند بروز خونریزی درون دستگاه گوارش را تشخیص دهد.

دلایل بروز خونریزی معده شامل:

1- بروز گاستریت می تواند زخم معده را در پی داشته باشد.
 2- مصرف داروهای غیر استروییدی نیز می تواند باعث بروز زخم معده شود.
 3- مصرف داروهایی همچون پروفن و ناپروکسن می توانند باعث بروز التهاب معده و در نهایت زخم معده شود.
4- یکی از رایج ترین علتهای بروز زخم معده، بروز عفونت در اثر باکتری هلیکوباکتر می باشد.

دلایل بروز خونریزی دستگاه گوارش در ناحیه ی مری شامل:

برگشت اسید معده به مری که باعث بروز التهاب مری گردد می تواند خونریزی مری را در پی داشته باشد. یکی دیگر از علل خونریزی دستگاه گوارش می تواند بزرگتر شدن غیر عادی رگها در قسمت پایین مری و یا قسمت بالایی معده باشد. به این بزرگتر شدن غیر عادی رگها واریس گویند. سیروز یکی از رایج ترین دلایل بروز واریس در ناحیه ی مری می باشد. استفاده از آندوسکوپی می تواند به پزشکان در تشخیص محل دقیق خونریزی کمک نماید و در نتیجه به درمان عارضه بهتر کمک می گردد. 

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید