ارتباط عفونت ریشه دندان و عارضه های قلبی

دکتر حسن اسماعیلی

view

 عفونتهای ریشه ی دندان در بسیاری از افراد وجود دارد و معمولاً با رادیوگرافی قابل تشخیص است.
در فنلاند از هر چهار نفر یک نفر مبتلا به عفونت ریشه ی دندان است. در پژوهشی که اخیراً در دانشگاه هلسینکی فنلاند صورت گرفت نتایج نشان داده اند که در افراد مبتلا به عفونت ریشه ی دندان احتمال بروز سندورم کرونر حاد دو و نیم برابر افرادی است که دچار عفونتهای ریشه ی دندان نیستند.
عفونت ریشه ی دندان نوعی عکس العمل دفاعی بدن در مقابله با عفونت میکروبی است. یکی از شایع ترین علت های بروز عفونت ریشه ی دندان، پوسیدگی می باشد.
 محققان دانشگاه هلسینکی بر روی 508 فرد فنلاندی به تحقیق پرداختند. افراد شرکت کننده در این مطالعه با میانگین سنی 62 سال بوده اند که در ابتدای تحقیق نشانه هایی از عارضه های قلبی را نشان داده بودند. از طریق روش آنژیوگرافی، وضعیت عروق کرونر در افراد شرکت کننده مورد بررسی قرار گرفت نتایج این تحقیق حاکی از آن بوده است 36 درصد افراد شرکت کننده مبتلا به عارضه های عروق کرنر مزمن و 33 درصد نیز مبتلا به عارضه های عروق کرنر حاد بوده اند. همچنین وضعیت سلامت دندانهای افراد نیز مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج نشان داد که 58 درصد افراد شرکت کننده در این مطالعه دچار التهابات دندانی بوده اند. ابتلا به عارضه های قلبی و عروقی علت 30 درصد از مرگ و میرهای دنیا است. دنبال کردن یک رژیم غذایی سلامت، حفظ تناسب اندام، کنترل وزن، انجام حرکات ورزشی منظم و ترک سیگار از جمله عوامل تاثیر گذار در بروز عارضه های قلبی عروقی هستند.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید