استفاده از ظرفیت جهاد دانشگاهی باید در اولویت باشد

view
رییس مجمع نمایندگان استان فارس اعتقاد دارد که به‌واسطه توانمندی‌ها و تخصص و تعهد موجود در جهاددانشگاهی، با هدف برون رفت از مشکلات، حمایت از این نهاد باید در اولویت باشد.

به گزارش ایسنا، کورش کرم‌پور در بازدید از جهاددانشگاهی استان فارس، گفت: نقش بی‌بدیل جهاددانشگاهی در دوران دفاع مقدس و در عرصه‌های علمی و تخصصی آن دوران آنقدر شاخص و تاثیرگذار است که از ذهن پاک نمی‌شود.

کرم‌پور با بیان اینکه امروز کشور بیش از هر زمانی نیازمند ایمان، تعهد، تخصص و دانش جهادگران دانشگاهی است، گفت: بیکاری جوانان خصوصان فارغ‌التحصیلان دانشگاهی یکی از مهمترین دغدغه‌های مقام معظم رهبری است و جهاددانشگاهی یکی از نهادهای تاثیرگذار در رفع این دغدغه محسوب می‌شود.

او با بیان اینکه مجمع نمایندگان استان فارس با تمام توان آماده است که در حوزه اختیارات قانونی از جهاددانشگاهی حمایت کند، گفت: اعتقاد داریم که با فعال‌تر شدن جهاددانشگاهی، قادر به انجام بخشی از تعهدات خود نسبت به موکلان در حوزه‌های انتخابیه خواهیم بود.

کرم‌پور در عین‌حال بر 2 طرفه بودن تمام حرکت‌ها و اقدامات به‌عنوان الزامی برای مثمر ثمر بودن آن تاکید و اضافه کرد: امروز مردم از نمایندگان مجلس انتظار دارند با تدوین و تصویب قوانین مناسب یا بازنگری قوانین موجود، بسترهای توسعه کشور در ابعاد مختلف را تسریع کنند.

او با بیان اینکه مشکل ایران، تهدیدات خارجی نیست، امنیت امروز ایران را که ثمره خون شهدا و ایثارگری ایثارگران است را بسیار مطلوب توصیف و اضافه کرد: اصلی‌ترین مشکل امروز ایران خشکسالی و بیکاری است.

نماینده مردم شهرستان‌های فیروزآباد، فراشبند و قیروکارزین افزود: امروز کشاورزی و باغ‌داری در شهرستان‌هایی که کشاورزی محور اقتصاد بوده، با مشکلات عدیده‌ای مواجه شده است.

او با بیان اینکه شهرستان فیروزآباد زمانی یکی از مهمترین تولید کنندگان محصولات باغی و زراعی و از مراکز مهم تولید گوشت قرمز بود، گفت: امروز و به واسطه خشکسالی نه‌تنها با افت تولید در بخش زراعی و باغی مواجه هستیم بلکه تعداد دام‌ در این شهرستان به 4 درصد گذشته کاهش یافته است.

کرم‌پور تصریح کرد: متاسفانه اکثر عشایر دامدار در شهرستان فیروزآباد از روستاها و مناطق عشایری به سمت شهرها هجوم آورده و شهر نشین شده‌اند و این موضوع آسیب‌های اجتماعی فراوانی را به همراه داشته است.

او گفت: زمانی شهرستان فیروزآباد در زمینه صنایع‌دستی خصوصا فرش و دست‌بافت‌های سنتی، حرف اول را در استان فارس می‌زد، اما امروز در این زمینه هم با افت شدیدی مواجه هستیم.

کرم‌پور خشک شدن باغ‌های شهر میمند را یادآور شد و گفت: متاسفانه بعضی از متمول‌ترین باغ‌داران و زارعین، امروز به‌جایی رسیده‌اند که برای تامین معاش به‌دنبال مسافرکشی در شهرها می‌روند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه افت کشاورزی و مشاغل زیرمجموعه این بخش، به‌دلیل سوء مدیریت حادث شده است، گفت: علی‌رغم آنکه بیش از 10 سال از آبگیری سد تنگاب فیروزآباد می‌گذرد اما مردم شهرستان‌های فراشبند و فیروزآباد از این نعمت بی‌بهره‌ مانده‌اند.

وی با تصریح اینکه جهاددانشگاهی به واسطه داشتن نیروهای متخصص، متعهد و مجرب، توان ورود به عرصه‌های مختلف برنامه‌ریزی، اجرا و بهره‌برداری را دارد، گفت: جهاددانشگاهی مشخص کند که نمایندگان در چه زمینه‌ای می‌توانند تاثیرگذار باشند، قطعا ورود و حمایت خواهیم کرد.

کرم‌پور با بیان اینکه آب و بیکاری، مشکلاتی است که آینده کشور و فارس را به‌شدت تهدید می‌کند، گفت: اگر نتوانیم مسایل را خوب مدیریت کرده و از توانمندی‌های نهادهایی نظیر جهاددانشگاهی بهره کافی را ببریم، قطعا با چالش مواجه خواهیم بود.

رییس مجمع نمایندگان فارس در مجلس شورای اسلامی، با تاکید براینکه امروز به بصیرت و عقلانیت نیاز داریم، خواستار فعال‌تر شدن شعب شهرستانی جهاددانشگاهی شد و گفت: مجمع نمایندگان برای توسعه فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی جهاددانشگاهی، همکاری و مساعدت خواهد کرد.

انتهای پیام

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید