استفاده از پودرهای تالک سرطان زا است؟

view

آیا استفاده از پودرهای تالک می تواند سرطان زا باشد؟

این روزها باز هم این مسیله بر سر زبانها افتاده است و مدام در اخبار درباره ی آن صحبت می شود. روز دوشنبه، دادگاهی شرکت جانسون را به پرداخت 72 میلیون دلار بابت غرامت به زنانیکه بر اثر سرطان تخمدان از دنیا رفتند، جریمه نمود.

باورها بر این است که این زنان بر اثر مصرف پودرهای تالک کارخانه های جانسون دچار سرطان تخمدان گردیدند.

تالک ماده ایست که شامل عناصری همچون منیزیم و سیلیکون می باشد


کاربرد تالک در صنعت

 از این ماده در تولید لوازم بهداشتی همچون پودر بچه و لوازم آرایش استفاده  می شود. بر طبق اصول انجمن غذا و داروی امریکا، شرکت های تولید کننده ی لوازم آرایشی در قبال بی خطر بودن ترکیبات بکار رفته در محصولات خود مسیولیت قانونی دارند.

دکتر فیلیپ لاندریگان استاد دانشگاه ایکان معتقد است که تالک ها حاوی فیبرهای آزبست گونه هستند. و آزبست هم طبق نظر آژانس بین المللی تحقیقات سرطان، از علت های ایجاد سرطان تخمدان می باشد.

 در مطالعه ای که در بین سالهای 2009 و 2010 صورت گرفت، انجمن غذا و داروی امریکا نتوانسته بود وجود آزبست در بسیاری از محصولات بهداشتی بررسی شده را ثابت نماید؛ حتی در پوردهای بچه جانسون.

اولین بررسیها در خصوص ارتباط مصرف پودر تالک و بروز سرطان تخمدان در دهه ی 60 انجام گردید. برخی از محققان بر این باورند که پودر تالک بکار رفته در اندام تناسلی می تواند به سمت تخمدان حرکت نماید و در نتیجه باعث بروز التهاب گردد درست مانند تاثیرات آزبست بر ریه ها

منبع: everydayhealth

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید