استفاده ی صحیح ازکرم های ضد آفتاب

دکتر رضا جعفری فشارکی

view

اشعه ی یو وی بی UVB بیشتر باعث آفتاب سوختگی می شود و اشعه ی یو وی ای UVA بیشتر باعث ایجاد چروکهای پوستی، پیرس پوست و تضعیف سیستم ایمنی در انسان می شوند. استفاده از ضد آفتابی که جدیداً تولید می شوند از قدرت حفاظت بیشتری برخوردارند و در روزهای گرم تابستان از پوست بدن و صورت تان در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت می نمایند.

 

پیشنهاد ما به شما مشاهده فیلم روش صحیح استفاده از کرم ضدآفتاب است دراین میان برخی باورهای رایج در خصوص استفاده ی صحیح از کرم های ضد آفتاب در روزهای گرم سال وجود دارد که بعضی از این باورها درست و بعضی از این باورها نادرست می باشند.

 

  1. یکی از باورهای اشتباهی که در خصوص ضرورت استفاده ی صحیح از کرمهای ضد آفتاب وجود دارد آنست که استفاده از کرمهای ضد آفتاب همیشه ضروری نیست. برخی از افراد بر این باورند تنها زمانی استفاده از کرمهای ضد آفتاب ضروری است که تمام بدن در معرض نور خورشید قرار گیرد مانند زمانیکه فرد به استخر یا دریا می رود. اشعه ی فرابنفش نیز برای سلامت پوست مضر است. مقدار پوست بدن که در مواجهه با نور خورشید قرار می گیرد اهمیتی ندارد زیرا اشعه ی  فرابنفش بقدر کافی مضر است.
  2. برخی از افراد نیز بر این باوند که استفاده از کرمهای ضد آفتاب در روزهای ابری ضرورتی ندارد زیرا میزان آسیب رساندن اشعه ی خورشید در روزهای ابری کم تر از روزهای آفتابی است. مچ دست به پایین و صورت از آنجاییکه بیشتر در معرض نور خورشید هستند، بیشترین میزان آسیب رسانی نور خورشید نیز به همین مناطق از پوست بدن است. بهتر است در روزهای گرم سال حتماً از کرمهای ضد آفتاب و همچنین کلاه و دستکش برای حفاظت از پوست خود استفاده نمایید.
  3. یکی دیگر از باورهای رایج اشتباه در خصوص ضرورت استفاده از کرمهای ضد آفتاب آنست که برخی از افراد معتقدند استفاده از کرمهای ضد آفتاب مانع جذب ویتامین دی از طریق پوست می شوند. بسیاری از متخصصان بر این باورند که تنها 5 تا 30 دقیقه قرار گرفتن در معرض نور خورشید در طول روز بای جذب ویتامین دی مورد نیاز بدن کافی است.
  4. از دیگر باورهای نادرست در خصوص ضرورت استفاده از کرمهای ضد آفتاب آنست که افراد دارای پوست تیره نیازه به استفاده از کرمهای ضد آفتاب ندارند. در واقع برخی معتقدند افرادیکه میزان ملانین پوستشان بیشتر است نیازی به ضد آفتاب ندارند. اگر چه افرادیکه پوست تیره تری دارند نسبت به نور خورشید مقاوم تر هستند اما این افراد نیز به استفاده ی منظم از کرمهای ضد آفتاب دارند. آسیبهای ناشی از یو وی ای به تنهایی توسط ملانین کاسته نمی شود. ملانین نمی تواند به تنهایی از پوست در برابر مواجهه ی طولانی مدت پوست با نور خورشید محافظت نماید. همچنین افرادیکه پوست تیره تری دارند نسبت به سرطان پوست مقاوم نیستند. در یکی از مطالعات  صورت گرفته در این زمینه نتایج نشان داد که میزان مرگ و میر ناشی از سرطان پوست در موشهای با پوست تیره تر بیشتر از موشهای با پوست روشن تر بوده است. برخی دیگر از افراد نیز بر این باورند که استفاده از اتاقک های مخصوص برنزه کردن می تواند از بروز آسیبهای ناشی از برنزه کردن پوست توسط نور خورشید را کاهش دهد. این در حالی است که قرار دادن بدن در معرض سطح بالایی از اشعه UVA که در اتاقک های برنزه اتفاق می افتد تنها باعث برنزه شدن موقت بدن می شود و فقط در حد ناچیزی می تواند از پوست بدن در برابر آسیبهای ناشی از مواجهه پوست بدن با نور خورشید محافظت نماید.
  5. برخی دیگر از افراد نیز در خصوص ضرورت استفاده از کرمهای ضد آفتاب بر این باورند که تنها کرم های آرایشی می توانند از پوست در برابر آسیبهای ناشی از مواجهه با نور خورشید حفاظت نمایند. البته کرمهای آرایشی تا حدی می توانند از پوست در برابر آسیبهای ناشی از نور خورشید محافظت نمایند اما کرمهای آرایشی به تنهایی نمی توانند جانشین مناسبی برای کرمهای ضد آفتاب باشند و به اندازه ی کرمهای ضد آفتاب نمی توانند در حفاظت از پوست تاثیرگذار باشند.
  6. بهتر است بجای آنکه تنها یکبار در طول روز از کرمهای ضد آفتاب استفاده نماییم، در طول روز به دفعات از آن استفاده کنیم. هر 2 تا 4 ساعت حداقل کرم ضد آفتاب خود را تجدید نمایید. ضد آفتابهایی نیز در بازار هستند که بعنوان ضد آفتابهای مقاوم در برابر آب معرفی می شوند اما خوب است بدانید که هیچ کرم ضد آفتابی نمی تواند بصورت صد در صد ضد آب نیز باشد. اگر به استخر یا دریا می روید ده تا پانزده دقیقه قبل از وارد شدن در آب کرم را بر روی پوست خود بمالید و بعد وارد آب شوید.

 

پیشنهاد ما به شما مشاهده فیلم روش صحیح استفاده از کرم ضدآفتاب است 

 

 

دکتر رضا جعفری فشارکی

دکتر رضا جعفری فشارکی۲۷ مطلب

پوست و مو و زیبایی
آدرس: پاسداران- نبش گلستان دوم- ساختمان پزشکان امیر- طبقه پنجم- واحد 20 تلفن: 02122782167

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید