اسهال استفراغ ویروسی Viral Gastroenteritis Disease

view

 

علاِیم اسهال استفراغ (گاستروانتریت) ویروسی

  • دردیاناراحتی
  • اسهال
  • تب
  • تهوع واستفراغ
  • ناراحتی معده

درباره گاستروانتریت ویروسی

گاستروانتریت التهاب معده و روده ناشی از ویروس ها است. علایم ورم معده و روده شامل درد شکمی و گرفتگی عضلات، تهوع، اسهال و استفراغ است . هر چند که گاهی اوقات "آنفلوآنزای معده،" نامیده می شود . ویروس آنفلوانزا گاستروانتریت ایجاد نمی کند. این بیماری معمولا به راحتی با تماس با فرد بیمار گسترش می یابد. خوردن و آشامیدن غذا یا نوشیدنی آلوده نیز بیماری را گسترش خواهد داد. اکثر مردم با نوشیدن مقدار زیادی مایعات و استراحت در چند روز بهبود می یابند. نوزادان، سالمندان، و افراد مبتلا به بیماریهای مزمن در معرض خطر بالاتری برای از دست دادن آب در نتیجه اسهال و استفراغ هستند.

آیا می دانید

یک سویه از نورو ویروس در سال 1968 ویروس نورواک، نامیده می شد زیرا در طول شیوع در بچه های مدرسه ابتدایی در Norwalk، اوهایو کشف شد. این ویروس انعطاف پذیر در برابر انجماد، حرارت تا 140 درجه، و تمیز کردن با سفید کننده و ضد عفونی کننده دست، مقاوم است که ازبین بردن آن را سخت و پخش شدن آن را آسان می کند.

خود مراقبتی در گاستروانتریت ویروسی

نوشیدن مایعات روشن، مانند نوشیدنی های الکترولیت دار، چای و آب، برای 24 ساعت اول اجتناب از غذاهای جامد و تا تهوع و استفراغ متوقف شود استراحت کنید.

پزشک چگونه گاستروانتریت ویروسی را تشخیص میدهد

پزشک می تواند با در نظر گرفتن سابقه پزشکی و انجام یک معاینه بالینی گاستروانتریت را تشخیص دهد همچنین ممکن است آزمایش مدفوع هم انجام دهد.

عوامل خطر ابتلا به گاستروانتریت ویروسی

عوامل خطر= قرار گرفتن در معرض کسی که به این ویروس مبتلاست ، خوردن مواد غذایی که تبا دست کسی که دارای ویروس است در تماس بوده ، آب آلوده، خوردن مواد غذایی فاسد و مواد غذایی که خوب پخته نشده

پیشگیری از گاستروانتریت ویروسی

گاستروانتریت می تواند بسیار مسری باشد. این مراحل می تواند به جلوگیری از گسترش بیماری کمک کندذ: هر زمانی که در تماس با کسی هستید که بیماراست با دقت دست های خود بشویید . اگر گاستروانتریت دارید ، تا زمانی که علایم دارید از تماس با دیگران تا جایی که ممکن است اجتناب کنید. دستان خود را بشویید، به خصوص بعد از رفتن به دستشویی . اگربچه ها اسهال، تهوع، یا استفراغ دارند آن ها را در خانه نگه دارید . دست های خود را پس از دست زدن به آهن و سایر سطوح در مکان های عمومی با استفاده از ضدعفونی کننده بشویید. از مواد غذایی فاسد یا نپخته اجتناب کنید. در هنگام سفر آب بطری یا آب فیلتر شده بنوشید و ازمصرف غذاهای یخ زده و خام خودداری کنید.

درمان گاستروانتریت ویروسی

نوشیدن مایعات روشن است. برای جایگزینی الکترولیتهای از دست رفته ناشی از استفراغ و اسهال، سعی کنید یک نوشیدنی الکترولیت دار بنوشید . و یا کمی نمک را به یک لیوان آب اضافه کنید . مصرف داروها ی ضد تهوع و ضد اسهال ، در صورت تجویز پزشک . استامینوفن (تیلنول) برای تسکین درد عضلانی وپایین آوردن تب توصیه می شود. اجتناب از داروهای ضد التهاب، که می تواند معده را تحریک کند. اگر آب زیادی از دست دادید مایعات وریدی.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر شما نتوانید مایعات بخورید، علایم شما بدتر، می شود و پس از یک یا دو روزعلایم بهتر نمی شود ، با پزشک خود تماس بگیرید. اگر نوزاد استفراغ و یا اسهال دارد، باید نشانه های کم آبی بدن، مانند گریه بدون اشک، یک فونتانل فرو رفته ، و یا پوشک خشک پس از چند ساعت. بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. اگر دچار درد شدید شکم ، استفراغ خونی، و یا مدفوع قیری سیاه و سفید هستید فورا به پزشک مراجعه کنید.

انتظار می رود در گاستروانتریت ویروسی

علایم معمولا حدود 1 تا 2 روز پس از عفونت شروع می شوند. در اغلب موارد، تهوع، استفراغ، و اسهال در عرض 24 تا 72 ساعت بهتر می شود . نوشیدن مایعات روشن از کم آبی جلوگیری کمک می کند. اگر تهوع و استفراغ نوشیدن مایعات، را دشوار کند با پزشک خود تماس بگیرید.

میزان ابتلا به گاستروانتریت ویروسی

بر اساس برآوردها، هر سال بیش از 26 میلیون مورد از گاستروانتریت ویروسی در ایالات متحده رخ می دهد

حقایقی درمورد گاستروانتریت ویروسی

یک نوع از این ویروس، به نام نورو ویروس، باعث 96 از موارد گاستروانتریت ویروسی در ایالات متحده است.

عوامل تشدید کننده گاستروانتریت ویروسی

  • کم شدن آب بدن
  • فعالیت بیش از حد، الکل
  • داروهای ضد التهاب
  • آسپرین
  • غذاهای ادویه دار و تحریک کننده

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید