اضافه وزن دوران بارداری

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

 

بهتر است بجای استفاده از شیر خشک از شیر خودتان نوزادتان را تغذیه نمایید.

شیردهی مادر همراه با فواید بسیاری است. این امر باعث می شود تا رحم مادر به حالت قبل خود برگردد و همچنین از میزان چربیهای شکمی مادر که در دوران بارداری ایجاد شده است کاسته شود. مادر در دوران شیردهی کافی است که فقط 500 کالری بیشتر انرژی احتیاج دارد. در واقع اگر مادران بجای خوردن بیش از حد در طی دوران شیردهی به اندازه ی کافی کالری دریافت نمایند در طی هر مان می توانند دو کیلو کاهش وزن داشته باشند.
شیردهی مادران همچنان همراه با فواید دیگری نیز می باشد، برای مثال شیردهی می تواند باعث تحریک ترشح هورمونهایی در بدن می گردد که این هورمونها می توانند باعث برگشتن رحم به حالت قبل از بارداری شود.
یکی دیگر از راهکارهای از بین بردن وزن اضافی دوران بارداری پس از زایمان نوشیدن مایعات زیاد است. در صورتیکه مقدار کافی آب بنوشید می توانید باعث افزایش سوخت و ساز بدنتان شوید. نوشیدن مقدار کافی آب همچنین می تواند باعث ایجاد پری و سیری در انسان گردد.

 

داشتن یک خواب با کیفیت نیز در کاهش اضافه وزن ناشی از دوران بارداری موثر است. اما متاسفانه اغلب مادرانی که زایمان می کنند تا یک سال اول پس از تولد نوزاد از خواب مناسب و با کیفیتی برخوردار نیستند. در واقع هر چه خواب انسان کم تر و بی کیفیت تر باشد می تواند باعث افزایش سطح هورمونهای کروتیزول در بدن مادر شده و در نتیجه سوخت و ساز بدن وی را با مشکل روبرو سازد. افزایش میزان فعالیتهای جسمانی مادر نیز می تواند به اندازه ی رژیم های غذایی تاثیرگذار باشد.
ورزش پی از زایمان نه تنها به کاهش وزن کمک می کند، بلکه احتمال بروز افسردگی پس از زایمان را نیز کاهش می دهد.

متخصصین

آفاق حسن زاده راد

آفاق حسن زاده راد

مامایی و سلامت زنان و زایمان

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید