افزایش خطر بروز شکستگی با درمان دارویی دیابت

view
اگر چه درون استخوان همه ی افراد چربی وجود دارد اما ابتلای فرد به دیابت می تواند باعث افزایش تجمع چربی در درون استخوانها گردد.

در جدیدترین مطالعه صورت گرفته توسط پژوهشگران دانشگاه پزشکی یو ان سی، نتایج نشان داده اند که بعضی از داروهای دیابت تاثیر بسیاری در افزایش تجمع  چربیهای درون استخوان داشته و تجمع بیش از حد چربیهای درون استخوان، خطر شکستگی استخوان را افزایش می دهد.

 پژوهشها نشان داده اند که انجام فعالیتهای جسمانی و ورزش می تواند باعث کاهش حجم چربی تجمع یافته در استخوان که در نتیجه ی مصرف دوز بالای داروی رزیگلیتازون (آواندیا) ایجاد شده است، گردد.

 دکتر استینر می گوید: داروهای دیگری نیز تحت بررسی برای تولید هستند که همانند آواندیا، مسیر مولکولی یکسانی را هدف قرار می دهد. کادر درمان باید از اثرات بیماریهایی همچون دیابت و داروهای مصرفی این بیماران بر سلامت استخوانها اطلاع کافی داشته باشند.

داروی رزیگلیتازون، گلوکز را از جریان خون خارج می سازد و در نتیجه به کنترل بیماری دیابت در بیماران مبتلا به آن کمک می نمایند؛ گلوکز خارج شده از جریان خون سپس در قطرات چربی ذخیره می گردند. مصرف این دارو باعث می شود تا چربی در استخوانها تجمع یابند.

ورزش در بیماران دیابتی

 ورزش می تواند با تحریک سلولهای بنیادی مغز استخوان، باعث تولید تعداد بیشتری سلول استخوانی بجای سلولهای چربی شود و ورزش همچنین می تواند باعث شود تا بدن چربی های اضافی خود را برای تولید انرژی بعنوان سوخت مصرف نماید.

نکات مطلب تاثیر داروی آواندیا بر افزایش خطر شکستگی

تجمع بیش از حد چربیهای درون استخوان، خطر شکستگی استخوان را افزایش می دهد.

داروی رزیگلیتازون، گلوکز را از جریان خون خارج می سازد و در نتیجه به کنترل بیماری دیابت در بیماران مبتلا به آن کمک می نمایند

ورزش می تواند با تحریک سلولهای بنیادی مغز استخوان، باعث تولید تعداد بیشتری سلول استخوانی بجای سلولهای چربی شود

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید