التهاب پرده پلور چه علائم و درمانی دارد؟

دکتر آزیتا تنگستانی نژاد

view

التهاب پرده پلور چه علائم و درمانی دارد؟

التهاب پرده پلور

علاِئم التهاب پرده پلور

  • دردیاناراحتی
  • سرفه کردن
  • تب
  • نفس کم آوردن

درباره التهاب پرده پلور

التهاب پرده پلور( لایه ای که ریه ها و قفسه سینه را می پوشاند) علت دردهای تیز در هنگام نفس کشیدن است. شرایط زیادی منجر به التهاب پلور می شود، معمولا سرما خوردگی و آنفولانزا، ذات الریه، همچنین توبرکلوزیس، صدمه به قفسه سینه، بیماری ریوی، سرطان، لخته خون، و اختلالات خود ایمنی مانند لوپوس و آرتریت روماتویید ازعلل مطرح هستند. به طور کلی التهاب پلور زمانی برطرف می شود که عامل زمینه ای برطرف یا درمان شود،. در بعضی موارد، التهاب پلور با ادم ریه اتفاق می افتد، ساخته شدن مایع بین لایه های پلور که نفس کشیدن را دشوار می کند.

خود مراقبتی در التهاب پرده پلور

به اندازه کافی استراحت کنید. برای درد قفسه سینه استامینوفن و داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب مانند ایبوپروفن استفاده کنید. ممکن است با دراز کشیدن در سمت مبتلا، یا نگه داشتن یک بالش در مقابل قفسه سینه هنگام نفس کشیدن و یا سرفه کردن احساس راحتی بیشتری داشته باشید. زمانی که درد برطرف شد، سرفه ها و نفس های عمیق در پاک شدن موکوس و جلوگیری از ذات الریه می تواند کمک کننده باشد.

پزشک چگونه التهاب پرده پلور  را تشخیص میدهد

پزشک شما را بررسی می کند و تاریخچه پزشکی شما را به دست می آورد. همچنین ممکن است درخواست آزمایش خون، عکس قفسه سینه، یا سی تی اسکن بدهد تا علت زمینه ای التهاب پرده پلور را متوجه شود.

عوامل خطر ابتلا به التهاب پرده پلور

ذات الریه، سل، آبسه ریه، آنفلوآنزا، سرطان ریه، تروما قفسه سینه، استفاده از داروهای خاص، و برخی از بیماری های خود ایمنی مانند لوپوس، شما در معرض خطر التهاب پلور قرار می دهد.

درمان التهاب پرده پلور

درمان التهاب پلور به علت زمینه ای آن بستگی دارد. اگر توسط ویروس ایجاد شده باشد درمان نیاز نیست. اگر توسط باکتری ها ایجاد شده باشد، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند. اگر علت لوپوس و بیماری خود ایمنی باشد ممکن است کورتیکواستروئید استفاده شود. همچنین ممکن است برای رهایی از درد در هنگام تنفس ضد درد تجویز کند.

بیشتر بخوانید :

پارگی پرده گوش

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر اشکال در تنفس دارید، لب ها و انگشتانتان آبی شده است، دچار غش می شوید، و یا درد قفسه سینه ناگهانی، شدید غیر قابل وصف دارید به اورژانس بروید.

انتظار میرود در التهاب پرده پلور

مدت زمان طول کشیدن التهاب پلور، بستگی به این دارد که چه چیزی موجب آن شده است. بیشتر التهاب های پلور ناشی از ویروس ها ظرف یک تا دو هفته بهبود می یابند. اگر التهاب پلور منجر به سرطان، سل، یا دیگر بیماری های مزمن ریه شود شرایط مزمنی است که نیاز به درمان دارد.

میزان ابتلا به التهاب پرده پلور

التهاب پلور خفیف شایع ترین عارضه عفونت تنفسی است. تعداد زیادی از افراد هر ساله التهاب پرده پلور می گیرند.

حقایقی درمورد التهاب پرده پلور

هر ساله در ایالت متحده 5 تا 10 میلیون نفر به ذات الریه ناشی از التهاب پرده پلور مبتلا می شوند.

عوامل تشدید کننده التهاب پرده پلور

سیگار کشیدن و دود سیگار، گازهای شیمیایی، و گرد و غبار موجب تشدید وضعیت می شوند.

از پزشک خود بپرسید

آیا التهاب پلور با عفونت ریه ایجاد شده است و یا شرایط دیگر؟ آیا آزمایشات دیگری است که نیاز باشد؟ آیا ورزش هی تنفسی وجود دارد که انجام دهم و به باز شدن ریه هایم کمک کند؟

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید