انسداد راه هوایی فوقانی چه علائم و درمانی دارد؟

دکتر آزیتا تنگستانی نژاد

view

انسداد راه هوایی فوقانی چه علائم و درمانی دارد؟

انسداد راه هوایی فوقانی 

علاِئم

  • پوست آبی رنگ
  • احساس عدم دریافت کافی هوا
  • تنفس صدادار
  • نفس کم آوردن
  • خُروپُف
  • تنفس سخت

درباره انسداد راه هوایی فوقانی

توصیف بیماری انسداد راه هوایی فوقانی زمانی رخ می دهد زمانی که چیزی مسیر نای، حنجره، و یا گلو را مسدود می کند ، و تنفس را سخت و غیر ممکن می کند. انسداد راه هوایی فوقانی یک اورژانس پزشکی است. بعضی چیزها می تواند موجب انسداد راه هوایی فوقانی شود، از جمله مواد غذایی و یا اشیاء خارجی ، سوختگی ناشی از مواد شیمیایی یا دود، واکنش های آلرژیک شدید که باعث تورم می شود ، عفونت های ویروسی یا باکتریایی، آبسه، سرطان، و یا صدمات . علائم این بیماری شامل اشکال در تنفس، خس خس سینه، اضطراب و بی قراری ، عطش هوا، حملات پانیک یا وحشت ، و بیهوشی. انجام مانور هیملیخ می تواند کمک به باز شدن راه هوایی در افراد دچار خفگی با مواد غذایی و یا اشیاء دیگر کمک کند. اگر نمی دانید که چه چیزی باعث انسدادشده با ، 115 تماس بگیرید.

آیا میدانید مانورهیملیخ توسط هنری جی هیملیخ ، توسط یک پزشک آمریکایی در مقاله ای در سال 1974 در مقاله ای منتشر شد. برای اجرای مانور دست های خود را به دور کمر فرد دچار خفگی قرار دهید. دست های خود را در هم گره کرده و یک مشت تشکیل دهید، و آن را در زیر قفسه سینه و بالای شکم قرار دهید با یک حرکت سریع رو به سمت بالای شکم فشار وارد می کنیم .مانور را تکرار کنید تا شی بیرون بیاید .فشار نباید آن قدر زیاد باشد که فرد را از روی زمین بلند کند.

خود مراقبتی در انسداد راه هوایی فوقانی

مانور هیملیخ

پزشک چگونه انسداد راه هوایی فوقانی را تشخیص میدهد

پزشک یا تکنسین اورژانس می تواند یک انسداد راه هوایی فوقانی را با انجام یک معاینه فیزیکی سریع تشخیص دهد. سایر آزمایشات ممکن است شامل یک رادیوگرافی قفسه سینه و یا انجام لارنگوسکوپی، و همین طور با مشاهده راه هوایی با دامنه روشن .

عوامل خطر ابتلا به انسداد راه هوایی فوقانی

عوامل خطر بودن سن 4 سال یا پایین تر ، گیر کردن مواد غذایی، آلرژی شدید فرد در معرض خطر بیشتر خفگی قرار می دهد. برخی از داروها، مانند مهار کننده های ACE، می تواند با ایحاد تورم در دهان و گلو باعث انسداد راه هوایی شود. مهار کننده های ACE (آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین) برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود.

درمان انسداد راه هوایی فوقانی

درمان بستگی به علت دارد و ممکن است شامل: انجام مانور هیملیخ جراحی و خارج کردن شیء خارجی قرار دادن یک لوله پایین راه هوایی برای کمک به تنفس - تراکئوستومی و داروها برای کاهش تورم.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

برای هر گونه انسداد راه هوایی، فورا به پزشک مراجعه کنید. اگر یک واکنش آلرژیک شدید یا دیگر بیماری ها باعث انسداد راه هوایی شده ، برای پیگیری به پزشک خود مراجعه کنید .

انتظار میرود در انسداد راه هوایی فوقانی

درمان فوری در اکثرافراد انسداد را برطرف می کند با این حال، این بیماری می تواند منجر به مرگ شود ، بسته به علت و مدت زمانی که طول می کشد تا درمان شود.

میزان ابتلا به انسداد راه هوایی فوقانی

شیوع بیماری حدود 18000 کودک در ایالات متحده هر سال از آسیب های ناشی از خفگی رنج می برند.

اقدامات فوری در انسداد راه هوایی فوقانی

اگر شما یا کسی در اطرافتان نشانه هایی از خفگی با مواد غذایی و یا شی دیگری، را را نشان می دهد از مانورهیملیخ برای خارج کردن آن استفاده کنید .برای سایر علل انسداد راه هوایی فوقانی،با 115 تماس بگیرید.

حقایقی درمورد انسداد راه هوایی فوقانی

کودکان 4 سال و زیر 4 سال درمعرض بیشترین خطر آسیب ناشی از انسداد راه هوایی فوقانی هستند.

عوامل تشدید کننده انسداد راه هوایی فوقانی

عدم دریافت درمان فوری.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید