بارداری در هفته‌ی اول و دوم دوران بارداری

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

اگر به تازگی متوجه شدید باردار هستید، تبریک می‌گوییم! شما ممکن است فکر کنید این اولین هفته از بارداری شماست، اماواقعیت این است که حدود 4 هفته است شما باردار شده‌اید.

برای توضیح بیشتر خوب است بدانید هورمون‌های بارداری از زمانی که لقاح، یعنی ترکیب شدن تخمک و اسپرم، رخ می‌دهد تولید می‌‎شود. اما حدود سه تا چهار هفته بعد از آن به سطح قابل سنجش می‌رسد. همچنین چون تخمین زمان تخمک‌گذاری و لقاح پیچیده است، پزشکان زمان شروع بارداری را از آغاز آخرین خونریزی ماهانه شما محاسبه می‌کنند. چرا که علائم فیزیکی خونریزی ماهانه را به راحتی می‌توان تشخیص داد. با این توضیحات برای سنجش بارداری هفته به هفته، ابتدا لازم است به حدود چهار هفته قبل باز گردیم.

 

بارداری هفته اول ودوم دکترهمه

 

هفته اول و دوم بارداری: تخمک‌گذاری و لقاح

تقریباً یک هفته از پایان خونریزی شما می‌گذرد. ابتدای هفته دوم شما تخمک‌گذاری می‌کنید. یعنی، به طور معمول، یکی از تخمدان‌های شما یک تخمک را آزاد می‌کند که وارد لوله فالوپ می‌شود. این زمانی است که شما در اوج توانایی باروری به سر می‌برید. در صورت داشتن رابطه جنسی طی دوران تخمک گذاری، یکی از اسپرم‌ها با تخمک لقاح می‌کند‌ و یک زندگی تازه به وجود می‌آید. طی چند روز بعدی تخمکِ بارور شده به چندین سلول تقسیم شده و هم‌ زمان از لوله فالوپ به رحم‌تان می‌رود تا خود را در دیواره آن جدا کند.

مادر در هفته اول و دوم بارداری:

ممکن است در این هفته بارداری رخ دهد، اما علایم آن را مدت‌ها حس نخواهید کرد. در واقع شما زمانی متوجه خواهید شد که باردار هستید که خونریزی ماهانه‌ی بعدی به تعویق می‌افتد. با این حال برخی خانم‌ها مصر هستند که علایم بارداری را قبل از این زمان حس می‌کنند. اما احتمالا این علایم به تخمک‌گذاری مربوط است، مانند درد گذاریی که زود رفع می‌شود، لکه‌بینی واژن، بالا رفتن اندک دمای بدن و ...

سونوگرافی در هفته اول و دوم بارداری:

احتمال این که در این هفته، سونوگرافی بارداری انجام دهید کم است، مگر آن که از قبل جهت باردار شدن یا موارد پزشکی دیگری تحت نظر پزشک بوده باشید، مانند بررسی وضعیت تخمدان‌ها یا قطر دیواره رحم.

در این هفته چه کنیم؟

  • عادات پرخطر مانند کشیدن سیگار، مصرف الکل و دریافت کافیئین زیاد را کنار گذارید.
  • می‌توانید از تست تشخیص تخمک‌گذاری استفاده کنید.
  • به دنبال علایم تخمک‌گذاری باشید.
  • در صورتی که قصد بارداری دارید، هر روز رابطه جنسی داشته باشید.
  • ویتامین‌های دوران بارداری و اسید فولیک روزانه خود را مصرف کنید.

 

مطالب زیر را از دست ندهید 

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید