بارداری در هفته‌ی 26دوران بارداری

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

هفته بیست و ششم بارداری: فرزند شما به اندازه یک شلغم زرد است.

فرزندتان مایع با عمل دم و بازدم مایع آمنیوتیک را وارد ریه‌های خود می‌کند، و با این کار به رشد آنها کمک می‌کند. این حرکات برای اولین تنفس او پس از تولد تمرین خوبی است، با این حال ریه‌های او هنوز کاملاً رشد نکرده است. سیستم شنوایی فرزندتان به خوبی کامل شده است، و هر بار که به صدا عکس‌العمل نشان می‌دهد ضربان قلبش بالا می‌رود.

سیستم ایمنی جنین دارد برای زندگی در محیط خارج از رحم آماده می‌شود. چشمان او در حال شکل‌گیری است، و مژه روی پلک‌ها رشد کرده است.

قد جنین در هفته بیست و ششم، از سر تا نوک پا، تقریباً 35 سانتی‌متر است و 770 گرم وزن دارد.

مادران در هفته بیست و ششم بارداری:

شما به سه ماه سوم بارداری نزدیک می‌شوید و علایم بارداری که ممکن است مایه ناراحتی شما شود، با بزرگ‌تر شدن فرزندتان، شدت پیدا می‌کند. برخی از آنها عبارتند از:

اختلال در خواب، هر قدر که به تاریخ زایمان نزدیک‌تر می‌شوید، خوابیدن می‌تواند برای شما مشکل‌تر شود. کافئین دریافتی خود را کنترل کنید، آب کافی بنوشید و تمرین منظم انجام دهید.

ورم، از حدود این زمان تا انتهای بارداری اندکی ورم، به ویژه در مچ دست و پا، طبیعی است. اما ورم شدید یا ناگهانی و یا ورم صورت می‌تواند نشانه پره‌اکلامپسی باشد و حتماً باید با پزشک مطرح شود.

انقباض‌ برکستون هیکس، ممکن است هر از گاهی متوجه شوید شکم شما واقعاً سفت می‌شود. نگران نشوید، این رحم شما است که دارد برای زایمان تمرین می‌کند. اما اگر این انقباض‌ها شدید یا طولانی شود، می‌تواند نشانه زایمان زودرس باشد و حتماً آن را با پزشک خود در میان گذارید.

فشار خون بالا، بالا رفتن اندک فشار خون در هفته بیست و شش بارداری طبیعی است. اما اگر فشار خون شما به طور مشخص افزایش یافته باشد، پزشک‌تان شما را تحت نظر می‌گیرد تا امکان بروز پره‌اکلامپسی یا هر گونه مشکل دیگر را بررسی و آن را کنترل کند.

احتمالاً شما تا این زمان از بارداری، حدود 7 تا 10 کیلوگرم به وزن شما افزوده شده است.

 

هفته بیست و ششم بارداری: فرزند شما به اندازه یک شلغم زرد است.

 

مراقبت‌های بارداری در هفته بیست و ششم:

دو هفته به نوبت بعدی مراقبت شما در هفته بیست و هشتم باقی مانده است. و اگر بارداری شما ایمن باشد به طور معمول در این زمان از بارداری سونوگرافی انجام نمی‌شود.

در این هفته چه کنیم؟

با فرزند خود ارتباط داشته باشید.

درباره محل زایمان مورد نظر خود تحقیق کنید.

درباره ورود فرزندتان با شریک‌ خود صحبت کنید.

منبع: webmd.com

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید