بوتاکس و سم بوتولینوم چیست و تاثیر آن چگونه است؟

دکتر جمال زرگران

view

سم بوتولینوم چیست و تاثیر آن چگونه است؟

 

سم بوتولینوم (Botulinum toxin) که با نام تجاری بوتاکس (Botox) در ایران معروف است از سم باکتری کلستریدیوم تهیه و برای متوقف کردن موقت حرکت عضلات تزریق می‌شود. تزریق بوتاکس پرطرفدارترین عمل زیبایی است که بدون نیاز به جراحی انجام می‌شود.

هر بار که شما برای نشان دادن حالاتی مانند خنده و لبخند یا اخم، عضلات صورت خود را منقبض می‌کنید، خطوطی در چهره شما تشکیل می‌شود.

با گذشت زمان، این خطوط به چین و چروک‌های دائمی به ویژه در اطراف چشم ها، پیشانی و بین دو ابرو (خط اخم) تبدیل می‌شود.

وجود چین و چروک در چهره می‌تواند شما را پیرتر، خسته، عصبانی و ناراحت نشان دهد.

با تزریق سم بوتولینوم می‌توانید چین و چروک‌های ناشی از حرکات طبیعی صورت را درمان نمایید.

اين سم هنگامی که به یک عضله خاص در صورت تزریق می‌شود، انتقال سیگنال‌های عصبی به عضله را مسدود می‌سا‌زد.

به این ترتیب، انتهای عصب نمی‌تواند فرمان حرکت را به عضله برساند، در نتیجه چین و چروک کمتری در نواحی تحت درمان تشکیل می‌شود.

بهترین نتایج درمان در بخش یک سوم فوقانی صورت بدست می‌آید و خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم و چین و چروک‌های پیشانی و ابروها را کاهش می‌دهد.

تمام مارک های این محصول، فرمول‌های تقریباً مشابهی از باکتریوم کلستریدیوم بوتولینوم یا توکسین بوتولینوم تیپ A هستند، اما شیوه عملکرد همه آنها یکسان است.

همه آنها از انتقال تکانه‌های عصبی در عضلات جلوگیری کرده و به طور موقت سبب فلج شدن عضلات و نهایتاً کاهش چین و چروک می‌شوند.

رایج‌ترین منطقه درمان با بوتاکس، خطوط افقی در سراسر پیشانی و خطوط عمودی اخم بین ابروها است، اما بسیاری از پزشکان از ان برای برطرف کردن خطوط گوشه چشم (پنجه کلاغی)، خطوط اخم، خطوط دور گردن، لیفت ابرو و حتی کاهش تعریق شدید زیر بغل و میگرن استفاده می‌کنند.

 

برخى از برندهاى مورد تائيد بوتاکس وزارت بهداشت عبارتند از:

  • دیسپورت Dysport
  • زئومين Xeomin
  • نوروکسین Neuroxin
  • مصپورت Masport
دکتر جمال زرگران

دکتر جمال زرگران۵ مطلب

زیبایی از کانادا
عضو انجمن زیبایی کانادا و انجمن زیبایی آمریکا ارائه خدمات زیبایی، جوانسازی و مراقبت از پوست با بهره گیری از آخرین تکنولوژیها و متدهای روز آمریکا و کانادا ارائه خدمات لاغری و کاهش سایز مطابق با استانداردهای جهانی با بهره گیری از پیشرفته ترین دستگاه های اروپایی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید