بیماری شایع پیتریازیس روزه آ یا جوش پولکی

دکتر رضا جعفری فشارکی

view

بیماری شایع پیتریازیس روزه آ یا جوش پولکی

پیتریازیس روزه آ یا جوش پولکی

علاِئم

  • راش پوستی

درباره پیتریازیس روزه آ

پیتیریازیس روزه آ جوش شایع و بی ضرر پوست است. معمولا باعث ایجاد تکه های صورتی، قرمز، و یا بیضی شکل متمایل به رنگ ارغوانی در قفسه سینه، شکم، بازوها، و ساق پاها می شود. نوجوانان و بزرگسالان جوان ، احتمال بیشتری برای ابتلا دارند .جوشها معمولا در عرض 6 تا 8 هفته خود به خود از بین میروند، اما ممکن است بیشتر طول بکشد. اکثر افراد نیازی به درمان ندارند مگر اینکه با خارش همراه باشد.

آیا میدانید هیچ کس نمی داند چه چیزی باعث پیتیریازیس روزه آ می شود. ممکن است یک ویروس باشد، اما مسری به نظر نمی رسد. پیتیریازیس روزهآ در بهار و زمستان شایع تر است.

خود مراقبتی در پیتریازیس روزه آ

شما معمولا می توانید در خانه پیتیریازیس روزهآ را درمان کنید. استفاده از قرص آنتی هیستامین، کرم کورتیزون، لوسیون کالامین یا حمام بلغور جو دوسر برای کاهش خارش مفید است. از صابونی که باعث خشک کردن پوست میشود استفاده نکنید.گرم شدن می تواند لکه ها را خارش دار کند. از ورزش شدید اجتناب کنید. حمام ولرم و دوش بگیرید. هر روز پانزده دقیقه زیر نور خورشید بروید که می تواند لکه ها را زودتر رفع کند. فقط مراقب باشید بیش از حد در آفتاب نمانید که می تواند سبب آفتاب سوختگی شود.

پزشک چگونه پیتریازیس روزه آ را تشخیص میدهد

دکتر پوستتان را بررسی کرده و از شما سوال می پرسد. در برخی موارد، ممکن است به آزمایش خون یا نمونه برداری پوست نیاز داشته باشید.

عوامل خطر ابتلا به پیتریازیس روزه آ

بودن بین سنین 10 و 35، بارداری

درمان پیتریازیس روزه آ

برای لکه ها درمان لازم نیست مگر اینکه آزار دهنده باشند. اگر درمان نیاز باشد عبارتند از: آنتی هیستامین خوراکی ، هیدروکورتیزون ، کرم کالامین یا دیگر لوسیونهای تسکین دهنده ، درمان نور فرا بنفش با لامپ یا قرار گرفتن در معرض نور خورشید

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر لکه ها با درمان های خانگی برطرف نشد، به دکتر مراجعه کنید - به خصوص اگر شما حامله باشید.

انتظار میرود در پیتریازیس روزه آ

پیتیریازیس روزه آ معمولا با یک لکه بزرگ بیضی شکل شروع می شود. این یک "لکه هرالد" و یا "لکه مادر" است. ممکن است خشک و خارش دار باشد. در عرض یک هفته یا بیشتر، تکه های جدید به صورت بیضی - "تکه دختر" -بیشتر بر روی قفسه سینه، شکم، پشت، بازوها، پاها، و در جای دیگر ظاهر می شود . در پشت، الگوی لکه ها ممکن است مانند یک درخت کریسمس باشد. جوش ها معمولا مدت 6 تا 8 هفته باقی بمانند اما می تواند بیشتر طول بکشد . اکثر مردم نیازی به درمان ندارند. پس از محو شدن، هیچ علائم دائمی باقی نمی ماند؛در افراد با پوست تیره تر، ممکن است برخی از مناطق به طور موقت تغییر رنگ دهند، اما آنها نیز محو خواهند شد. پیتریازیس روزه آ معمولا دوباره بر نمی گردد.

میزان ابتلا به پیتریازیس روزه آ

در حدود 1 نفر در 1000 نفر در ایالات متحده در هر سال به پیتیریازیس روزه آ مبتلا می شوند.

حقایقی درمورد پیتریازیس روزه آ

پیتیریازیس روزه آ تنها در 50 از مردم باعث خارش می شود.

عوامل تشدید کننده پیتریازیس روزه آ

تحریک پوست با لباس، صابون، یا مواد شیمیایی

بیشتر بخوانید :

قرص ضد بارداری و جوش
دکتر رضا جعفری فشارکی

دکتر رضا جعفری فشارکی۲۷ مطلب

پوست و مو و زیبایی
آدرس: پاسداران- نبش گلستان دوم- ساختمان پزشکان امیر- طبقه پنجم- واحد 20 تلفن: 02122782167

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید