بیماری پمفیگوس ولگاریس

دکتر رضا جعفری فشارکی

view

بیماری پمفیگوس ولگاریس چیست؟

پمفیگوس بیماری نادری است که باعث تاول بر روی پوست و زخم بر روی غشاهای مخاطی دهان، بینی، چشم و دستگاه تناسلی می شود. پمفیگوس یک بیماری خود ایمنی است، به این معنی که بدن به اشتباه شروع به حمله به بافت های سالم خود می کند. انواع مختلفی پمفیگوس ولگاریس وجود دارد. عامل آن نامشخص است هر چند در افراد مسن ، اروپای شرقی، کشورهای اطراف دریای مدیترانه و یهودیان شایع تر است. این بیماری مسری نیست. درمان این بیماران، بسیار مهم است. پمفیگوس درمان نشده می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

علاِئم پمفیگوس

 • تاول پوستی
 • ضایعات دهانی دردناک

آیا میدانید بیماری پمفیگوس

پمفیگوس ولگاریس در گذشته اغلب کشنده بود. در حال حاضر، تا 95 از افراد بهبود می یابند. پمفیگوس از کلمه یونانی به معنای حباب و یا تاول گرفته شده است. سگ، گربه، اسب و حیوانات دیگر نیز می توانند به پمفیگوس مبتلا شوند.

خود مراقبتی در پمفیگوس

اگر شما زخم دهان دارید ، از غذاهای تند، اسیدی، یا سخت دوری کنید. اگر مسواک زدن شما سبب ایجاد درد می شود از دندانپزشک خود راهنمایی در مورد مراقبت از دندان ها و لثه بگیرید. اگرکورتیکواستروئید مصرف می کنید، دکتر شما ممکن است پیشنهاد دهد که کالری، چربی و مصرف سدیم تان را کاهش و کلسیم و پتاسیم را در رژیم غذایی خود افزایش دهید. سعی کنید استرس تان را با تکنیک هایی مانند تنفس و مدیتیشن کاهش دهید

پزشک چگونه پمفیگوس را تشخیص میدهد

دکتر شما را معاینه می کند و از شما سوالاتی می پرسد. ممکن است به آزمایش خون و بیوپسی برای تشخیص نیاز داشته باشید.

عوامل خطر ابتلا به پمفیگوس

 • افراد یهودی
 • افراد اروپای شرقی یا از تبار مردم مدیترانه
 • زندگی در جنگل های بارانی در برزیل
 • میانسال یا مسن تر بودن
 • قرار گرفتن در معرض آفت کش ها و برخی از داروها مانند مسدود کننده های کانال کلسیم
 • داشتن لنفوم، لوسمی و سرطان های دیگر

 

بیماری پمفیگوس ولگاریس

 

درمان پمفیگوس

درمان پمفیگوس عبارت است از:

 • کورتیکواستروئیدها، یا قرص یا تزریق کورتیکواستروئید یا کرم ها و داروهای کورتیکو استروئید که سیستم ایمنی بدن را سرکوب می کنند
 • آنتی بیوتیک هایی برای توقف عفونت
 • منع مصرف هر دارویی که ممکن است شروع کننده ی بیماری باشد

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر شما هر گونه تاول یا زخم که در حال گسترش و یا بدتر شدن است دارید ، به دکترتان مراجعه کنید. اگر شما یک جوش تاولی که یک منطقه بزرگ از بدنتان را پوشش می دهد دارید ، با دکتر خود تماس بگیرید.

انتظار میرود در پمفیگوس

پمفیگوس نوع ولگاریس رایج ترین نوع است. این حالت معمولا با زخم در دهان شروع می شود و پس از آن باعث تاول پوست می شود. انواع دیگر ممکن است تنها باعث تاول زدن شوند. پمفیگوس می تواند دردناک باشد ممکن است سبب از دست دادن وزن و کم شدن آب بدن شود و ممکن است خواب و یا کار را دشوارکند. تاول پمفیگوس ممکن است عفونی شود.

درمان بستگی به نوع خاص آن دارد. کورتیکواستروئیدها درمان معمول آن هستند اگر چه این داروها می توانند عوارض جانبی داشته باشند. هرچه فردی درمان را سریعتر آغاز کند ، نتیجه بهتر حاصل می شود. تاول ها ممکن است ماه ها یا حتی سال ها طول بکشد تا درمان شود. برخی از افراد نیاز به درمان ادامه دار برای کنترل این بیماری دارند.

عوامل تشدید کننده پمفیگوس

عدم درمان، قرار گرفتن در معرض نور خورشید، استرس ، عفونت، حاملگی، کم آبی بدن

از پزشک خود بپرسید

آیا شما فکر می کنید من پمفیگوس دارم؟ آیا یک دارو یا بیماری های زمینه ای می تواند سبب ایجاد شدن آن باشد؟ چه درمان هایی نیاز دارم؟ چه عوارض جانبی این درمان ها خواهند داشت؟

دکتر رضا جعفری فشارکی

دکتر رضا جعفری فشارکی۲۷ مطلب

پوست و مو و زیبایی
آدرس: پاسداران- نبش گلستان دوم- ساختمان پزشکان امیر- طبقه پنجم- واحد 20 تلفن: 02122782167

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید