بی خوابی مزمن چه علائمی دارد؟

دکتر آزیتا تنگستانی نژاد

view

بی خوابی مزمن چه علائمی دارد؟

بی خوابی مزمن یا محرومیت از خواب

علاِئم

 • خستگی
 • احساس ضعف
 • چشم های قرمز(خون گرفته)
 • بی قراری و یا تحریک پذیری
 • به سختی تمرکزکردن
 • پلک های ورم کرده
 • سرگیجه
 • مشکل بیدار ماندن در طول روز
 • تفکر کند
 • اختلال حل کردن مشکلات
 • سخت بیدار شدن از خواب
 • ضعف (عمومی)

درباره محرومیت از خواب

محرومیت از خواب زمانی رخ می دهد که کمبود خواب آرام به اندازه ای شدید باشد که موجب اختلال عملکردهای اساسی بدن و تفکر شود. افراد مختلف به مقادیر متفاوتی از خواب نیاز دارند. اما به طور متوسط، بزرگسالان باید 7 تا 9 ساعت در هر شب برای جلوگیری از محرومیت از خواب داشته باشند. محرومیت از خواب به دلایل بسیاری در افراد رخ می دهد. بعضی از آنها آپنه هنگام خواب، سندرم پای بی قرار، و یا بی خوابی دارند. دیگران شیفت شب کاری، و دیگران به سادگی سعی کنید به توسط در خواب است. به هر دلیل، محرومیت از خواب می تواند خواب آلودگی روزانه، خستگی، عدم تمرکز، تحریک پذیری، مشکلات نعوظ و افسردگی به بارآورد. با افزایش وزن ارتباط دارد و ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد.

آیا میدانید نداشتن خواب به اندازه کافی یک عامل زمینه ساز بیماری های مزمن مانند دیابت، بیماری های قلبی، چاقی و افسردگی است. مصرف الکل نزدیک به زمان خواب ممکن است به شما احساس خواب آلودگی بدهد. اما در واقع با خواب خوب شبانه تداخل دارد. انجام فعالیت بدنی کافی در روز خود را خواب خوب حمایت می کنند. اما ورزش شدید در چند ساعت قبل از خواب می تواند شما را بیدار نگه دارد.

خود مراقبتی در محرومیت از خواب

اگر خواب شما به اندازه کافی نیست، این راهنمایی ها می تواند کمک به بهبود خواب خود قرار دهید: رفتن به رختخواب در یک زمان مشخص در هر روز.الکل، کافئین، نیکوتین و یا قبل از رفتن به رختخواب استفاده نکنید. استفاده از اتاق خواب فقط برای خوابیدن و رابطه جنسی استفاده کنید. در طول روز چرت نزنید. اطمینان حاصل کنید که اتاق خواب خود را بیش از حد گرم یا خیلی سرد نیست و آن را تاریک، ساکت و آرام، و آرامش بخش نگاه دارید.

پزشک چگونه محرومیت از خواب را تشخیص میدهد

دکتر شما یک تاریخچه پزشکی تهیه کرده، یک معاینه فیزیکی انجام داده، واز شما در مورد الگوهای خواب و عاداتتان می پرسد. دکتر نیز ممکن است شما را به یک مطالعه خواب در یک مرکز خواب ارجاع دهد. برای مطالعه خواب، یک تکنسین الگوی خواب شما را نظارت میکند، از جمله هر گونه مشکلات تنفسی، چگونه بیدار شدن شما در طول خواب، و چگونگی حرکت پاها در طول خواب را بررسی می کند. نتایج توسط یک متخصص برای بررسی مشکل پزشکی.مانند آپنه خواب یا سندرم پای بی قرار تجزیه و تحلیل خواهد شد.

درمان محرومیت از خواب

عادات خواب خوب می تواند به شما کمک کند مبتلا به محرومیت از خواب نشوید. راهنمایی در بخش مراقبت از خود را در زیر ببینید. اگر مشکل خواب خاص، دکتر ممکن است توصیه: داروها برای کاهش مشکل خواب شما - داروهای خاص درمان بی خوابی، برخی داروها برای درمان سندرم پای بی قرار،داروهای خواب اور برای درمان آپنه خواب،اگر جراحی بینی انجام دادید،یک ماشین CPAP باعث جریان پیدا کردن ثابت هوا به سوراخ های بینی شده و باعث می شود هنگام خواب تنفس با مشکل مواجه نشود.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر شما به طور معمول احساس خستگی می کنید یا در طول روز خسته اید در یا همیشه مشکل در به خواب رفتن در شب مشکل دارید با دکتر خود صحبت کنید. همچنین اگر شریک زندگی تان را در بستر به شما می گوید که شما خروپف می کنید و به طور معمول قطع تنفس در هنگام خواب دارید با دکترخود تماس بگیرید.

انتظار میرود در محرومیت از خواب

یک شب خواب ناکافی معمولا تنها باعث خستگی و... می شود.اگر 24-48 ساعت نخوابید انجام کار روزانه و عملکرد روحی سریعا دچار زوال می شود. در چنین مواردی، رانندگی و کار با ماشین آلات خطرناک است چرا که احتمال خطاهای ذهنی وجود دارد. به خواب رفتن به طور ناگهانی نشانه ای از محرومیت از خواب است و می تواند بسیار خطرناک است. محرومیت مزمن از خواب می تواند افسردگی و دیگر مشکلات طولانی مدت مانند اختلال در نعوظ و فشار خون بالا شود و ممکن است به بیماری های قلبی منجر شود..

عوامل تشدید کننده محرومیت از خواب

برخی داروها، الکل، سیگار کشیدن، کافئین بیش از حد، مصرف مواد مخدر

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید