تریکومونا نیاز به درمان دارد

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

تریکومونا نیاز به درمان دارد

تریکومونا 

علاِئم

  • خارش یا سوزش
  • درددرهنگام ادرارکردن
  • ناراحتی پوست
  • بوی واژن

درباره تریکومونا

تریکومونا یا تریک، یک بیماری مسری مقاربتی است که از طریق انگل تریکوموناس به وجود می آید. این بیماری از طریق مقاربت یا تماس مهبل با مهبل انتشار می یابد. ارتباط جنسی از طریق دهان یا مقعد باعث انتشار بیماری نخواهند شد. اغلب زنانی که به این بیماری مبتلا هستند، علایمی ندارند. چنانچه علایم بروز پیدا کنند، شامل موارد زیر هستند: ترشح زرد مایل به سبز بدبو، خارش واژن، دفع دردناک ادرار و یا درد در هنگام نزدیکی. ابتلا به این بیماری، خطر ابتلا به ایدز را هنگامی که یک زن در معرض این ویروس قرار بگیرد، بالا میبرد. تریک با دارو قابل درمان است. برای جلوگیری از بازگشت بیماری، زن و همسرش هر دو نیاز به درمان دارند.

خود مراقبتی در تریکومونا

دارو های تجویز شده تنها راه درمان تریکومونا هستند.

پزشک چگونه تریکومونا را تشخیص میدهد

پزشک می تواند تریکومونا را به طریق زیر تشخیص دهد: گرقتن سابقه پزشکی، انجام معاینه فیزیکی ولگنی، و انجام آزمایش روی نمونه ترشحات واژن

عوامل خطر ابتلا به تریکومونا

عوامل خطر عبارتند از: داشتن رابطه جنسی با بیشتر از یک نفر، داشتن شریک جنسی که شریکهای جنسی دیگری دارد، عدم استفاده از کاندوم ها، داشتن رابطه جنسی با فردی که مبتلا به تریکومونا است.

پیشگیری از تریکومونا

از نزدیکی یا نزدیکی با یک شخص پرهیز نمایید. همواره هنگام انجام هر نوع نزدیکی از کاندوم استفاده نمایید. چنانچه به تریک مبتلا هستید، اطمینان حاصل نمایید که این موضوع را به همه شریکهای جنسی خود اطلاع داده اید تا آنها بتوانند آزمایش بدهند. تا زمانی که بیماری همه شریکهای جنسیتان درمان نشده است، از نزدیکی مجدد بپرهیزید.

درمان تریکومونا

دارویی مانند مترونیدازول، تریکومونا را درمان می کند. اطمینان حاصل نمایید که در حین مصرف دارو دستورالعمل را به درستی انجام می دهید. تا زمانیکه پزشک به شما اجازه نداده است، نزدیکی نداشته باشید. چرا که شما همچنان می توانید بیماری را انتقال دهید. اطمینان حاصل نمایید که شریک جنسی شما نیز درمان شده است.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

درصورتی که هر یک از علایم بیماری مقاربتی مسری مانند ترشح از واژن یا دفع ادرار درناک دارید، با پزشک خود تماس بگیرید. چنانچه همراه با ترشح از واژن، تب و درد در ناحیه شکم دارید، کمک فوری پزشکی دریافت نمایید.

انتظار میرود در تریکومونا

تریکومونا اغلب علامتی ندارد، به این معنی که ممکن است دچار عفونت باشید در حالیکه از آن اطلاعی ندارید. زمانی که علایم بروز می یابد، معمولا یک تا چهار هفته از زمان ابتلا به عفونت گذشته است. عفونت اغلب باعث ایجاد ترشح زرد مایل به سبز، کف مانند و بدبو می شود. همراه با دفع دردناک ادرار، خارش واژن ممکن است وجود داشته باشد. درد در ناحیه شکم ندرتا اتفاق می افتد. این بیماری مقاربتی مسری به سرعت درمان می شود. اما اگر درمان نشود، ممکن است بسیار ادامه پیدا کند. هر دو شریک جنسی برای جلوگیری از بازگشت و پیشروی بیماری باید تحت درمان قرار گیرند.

حقایقی درمورد تریکومونا

تریکومونا در زنان نسبتا به مردان شایع تر است.

عوامل تشدید کننده تریکومونا

مقاربت جنسی، آسیب رساندن به واژن از طریق تامپون ها و دیگر وسایل.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید