جنین و مادر باردار در هفته 24 بارداری

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

هفته بیست و چهارم بارداری: فرزند شما به اندازه یک گرمک است.

فرززندتان هنوز لاغر و باریک است، اما به زودی وزنش بیشتر می‌شود. پوستش هنوز نازک و شفاف است، که به تدریج مات خواهد شد و به خاطر مویرگ‌های ظریفی که به تازگی در بدنش شکل گرفته است، رنگ صورتی روشن پیدا می‌کند. در بدن او گلبول‌های سفید ساخته خواهد شد تا با بیماری‌ها مقابله کنند. فرزندتان به لمس و صدای شما عکس‌العمل نشان می‌دهد.

قد جنین در هفته بیست و چهارم، از سر تا نوک پا، تقریباً 29 سانتی‌متر است و 580 گرم وزن دارد.

مادران در هفته بیست و چهارم بارداری:

در این زمان از بارداری، امکان تجربه هر یک از علایم زیر را دارید:

  • ورم مچ پا و دست، برای مقابله با آن پاهای خود را بالا قرار دهید، به طور منظم پیاده‌روی کنید. اندکی ورم کاملاً قابل انتظار است، اما ورم صورت، ورم شدید دستان و ورم یک طرفه و ناگهانی، علایم پره‌اکلامپسی است، که یکی از مشکلات ناشی از بارداری است و حتماً باید با پزشک مطرح شود.
  • گرفتگی پا، سفتی، درد و پرش در پاها می‌تواند علامت کاهش آب بدن باشد. پاهای خود را به طور منظم کشش دهید و پیاده‌روی کنید.
  • درد کمر، که ممکن است شدت یابد. فرزندتان هر روز بزرگ‌تر می‌شود، در نتیجه عضلات شما باید بار بیشتری را حمل کند و همچنین فشار بیشتری به ستون فقرات وارد می‎شود.
  • لینا نگرا، یا همان خط تیره رنگی که در وسط ناحیه شکم شما پدیدار می‎شود.  این خط در اثر هورمون‌های بارداری ایجاد می‌‎شود و چند هفته تا چند ماه پس از زایمان محو می‌شود.
  • علایم کشیدگی پوست.
  • برای مادران با وزن طبیعی، افزایش وزنی که  تا هفته بیست و چهارم بارداری توصیه می‌شود 6 تا 7 کیلوگرم است.

هفته بیست و چهارم بارداری: فرزند شما به اندازه یک گرمک است.

 

مراقبت‌های دوران بارداری در هفته بیست و چهارم:

حول و حوش این زمان، پزشک‌تان برای شما آزمون چالش گلوکز (GCT) تجویز خواهد کرد تا احتمال دیابت بارداری شما را بسنجد. در صورتی که نتیجه آن مشکوک باشد آزمایش‌‌های لازم بعدی از جمله تست تحمل گلوکز (GTT)  را انجام خواهد داد. در صورتی که شما به دیابت بارداری مبتلا شده باشید برای داشتن بارداری ایمن تحت نظر خواهید گرفت.

در هفته 24 بارداری چه کنیم؟

  • آزمایش سنجش قند خون را انجام دهید.
  • نوبت مراقبت بعدی را در هفته بیست و هشتم تعیین کنید.

 

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید