جنین و مادر باردار در هفته 25 بارداری

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

هفته بیست و پنجم بارداری: فرزند شما به اندازه یک گل‌کلم است.

چین و چروک‌های پوست بدن فرزندتان، که دیگر مات شده است، به تدریج کم‌تر می‌شود، زیرا ذخیره چربی‌اش در حال افزایش است. فرزندتان روز به روز بیشتر شبیه به نوزاد می‌شود، مو‌هایش بافت و رنگ پیدا می‌کند. او در فضای شکم شما بالا را از پایین تشخیص می‌دهد.

قد جنین در هفته بیست و پنجم، از سر تا نوک پا، تقریباً 35 سانتی‌متر است و 680 گرم وزن دارد.

مادران در هفته بیست و پنجم:

در عین حال که شما پرانرژی هستید، فرزندتان که هر روز بزرگ‌تر می‌شود ممکن است سرعت شما را کم‌ کند. عوارض بارداری در هفته بیست و پنجم می‌تواند موارد زیر باشد:

اختلال در خواب، استرس ناشی از بارداری، تغییرات هورمونی و بزرگ‌تر شدن شکم هر یک می‌تواند عاملی برای اختلال خواب شما باشد.

تکرر ادرار، فرزندتان به مثانه شما فشار وارد می‌کند.

 

بارداری 25 هفته

 

یبوست، تمرین و پیاده‌روی منظم، مصرف آب کافی و غذاهای پر از فیبر به شما بسیار کمک خواهند کرد.

هموروئید، از آن جایی که در سه ماه دوم بارداری فرزندتان فشار زیادی بر دستگاه گوارش شما وارد می‌کند، عروق ناحیه مقعد متورم و متسع می‌شود. حتماً مشکل یبوست خود را مدیریت کنید تا از به وجود آمدن عارضه هموروئید جلوگیری کنید.

گاز و ورم دستگاه گوارش، از آن جایی که هورمون‌های بارداری سرعت عملکرد دستگاه گوارش را کاهش می‌دهد، گاز بیشتری تولید می‌شود.

سوزش معده، فرزندتان لوله گوارشی شما فشار وارد می‌کند، و این مسئله به نوبه خود اسید معده را به سمت مری فشار می‌دهد. از مصرف غذاهای روغنی و ادویه‌دار، به ویژه قبل از خواب، بپرهیزید و پیش  از مصرف هر گونه داروی آنتی‌اسید با پزشک خود مشورت کنید.

انقباضات برکستون هیکس، این انقباضات، که در واقع تمرین رحم برای زایمان است، حدود هفته بیست و هشتم حس می‌شود، اما برخی از مادران آنها را زودتر تجربه می‌کنند. انقباض برکستون هیکس به شکل سفت شدن شدید رحم و بازگشت آن به حالت عادی قابل تشخیص است. اما رخ دادن آن همیشگی نیست، و زمانی که وضعیت خود را تغییر دهید از بین می‌رود.

در صورتی که وزن شما طبیعی باشد، تا این زمان باید حدود 6 تا 8 کیلوگرم به وزن شما افزوده شده باشد.

مراقبت‌های بارداری در هفته بیست و پنجم:

احتمال این که در این هفته سونوگرافی بارداری انجام دهید کم است، مگر آن که بنا به دلایلی پزشک‌تان بخواهد فرزندتان را بیشتر تحت نظر داشته باشد.

تست چالش گلوکز بین هفته بیست و چهارم تا بیست و هشتم انجام می‌شود. راجع به زمان و نحوه اجرای آن با پزشک خود صحبت کنید.

 

 

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید