جنین و مادر باردار در هفته 39 بارداری

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

هفته سی و نهم بارداری: فرزند شما به اندازه یک کدو تنبل است.

عضلات بازو و پاهای فرزندتان نیرومند شده است و ناخن‌های انگشتان دست و پای او به اندازه طبیعی خود رسیده‌اند. مغزش هنوز به سرعت در حال بزرگ شدن است.

در هفته سی و نهم قد جنین، از سر تا نوک پا، تقریبا 50 سانتی‌متر است و حدود 3.300 کیلوگرم وزن دارد.

مادران در هفته سی و نهم:

آن دسته از علایم بارداری را، که به زایمان مربوط نیستند، تا همین زمان هم تجربه کرده‌اید. برخی از آنها عبارتند از:

انقباض‌های برکستون هیکس، در هفته سی و نهم ممکن گرفتگی و سفت شدن رحم خود را به طور دائم تجربه کنید. این دردهای زایمان کاذب در قسمت جلویی بدن‌تان شروع می‌شوند و با تغییر وضعیت رفع می‌‎شوند. انقباض‌هایی که از بالای رحم شروع و به طور منظم تکرار می‌شوند نشان دهنده شروع زایمان است.

فشار در ناحیه لگن، از آن جایی که فرزندتان در وضعیت زایمان قرار می‌گیرد، در لگن شما تا جایی پایین می‌رود که در قسمت انتهایی بالا تنه خود احساس سنگینی یا ناراحتی می‌کنید. همچنین ممکن است زمانی که جنین حرکت می‌کند اعصاب لگن را تحریک کند.

میل به نظافت، برخی از مادران درست قبل از زایمان حس می‌کنند انرژی‌شان افزایش می‌یابد و تمایل پیدا می‌کنند منزل خود را تمیز کنند.

پلاگ مخاطی یا شوی خونی، در هفته سی و نهم ترشح مخاط غلیظ و گاهی همراه با رگه‌های خونی در آن، پلاگ مخاطی است که دهانه رحم شما را در دوران بارداری پوشانده بود، و با باز شدن آن، از بدن شما خارج شده است.

 

جنین و مادر باردار در هفته 39 بارداری

 

آشنایی با علایم شروع زایمان:

شناختن علایم شروع زایمان مهم است، اما از این نگرانی نداشته باشید که بدون آن که متوجه آنها شوید وارد مرحله زایمان شوید. بسیاری از آنها آن قدر قوی و از علایمی که تا این زمان تجربه کرده‌اید آن قدر متفاوت است که نمی‌توانید آنها را نادیده بگیرید.

پاره شدن کیسه آب، اگر متوجه خروج آب از بدن خود شدید، به صورت جریان ناگهانی و یا قطره قطره، احتمالاً مایع آمنیوتیک است. برخی از مادران طی 12 ساعت پس از پاره شدن کیسه آب وارد زایمان می‌شوند.

انقباض‌های منظم، در صورتی که به طور منظم دچار انقباض‌هایی شدید که شدت آنها نیز افزایش می‌یابد، زایمان شما شروع شده است. رحم به طور منظم منقبض می‌شود تا دهانه آن باز شود و فرزندتان به دنیا آید. اگر اولین بارداری خود را تجربه می‌کنید این انقباض‌ها ممکن است تا پایان زایمان چند ساعت طول بکشد.

پزشک شما درباره علایم زایمان با شما صحبت خواهد کرد و به شما خواهد گفت در کدام مرحله به بیمارستان مراجعه کنید.

در صورتی که هفته سی و نهم بارداری خود را می‌گذرانید و هیچ یک از علایم زایمان را تجربه نمی‌کنید جای نگرانی نیست. به طور معمول مادرانی که اولین بارداری خود را می‌گذرانند در هفته چهل و یکم وارد زایمان طبیعی می‌شوند، و مادرانی که برای بار دوم باردار هستند، در هفته چهل.

مراقبت دوران بارداری:

پزشک‌تان با انجام معاینات از سلامت شما و فرزندتان اطمینان می‌یاید. همچنین با نزدیک بودن زایمان موقعیت جنین را در لگن شما بررسی می‌کند. به طور معمول جنین به حالت سر به پایین قرار می‌گیرد.

همچنین ممکن است پزشک‌تان جهت سنجش وضعیت دهانه رحم از نظر درجه باز شدن و نرم‌ شدن، معاینه واژینال انجام دهد.

در این هفته چه کنیم؟

نوبت مراقبت بعدی خود را در هفته چهلم دریافت کنید.

خود را برای شیر دادن به فرزندتان آماده کنید.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید