خودمراقبتی در گزش کنه

دکتر آزاده کریم حدیثی

view

خودمراقبتی در گزش کنه

گزش کنه

علاِئم گزش کنه

  • درد یا ناراحتی
  • درد مفاصل
  • بدن درد
  • تب
  • سردرد
  • تهوع واستفراغ
  • راش پوستی
  • ناتوانی درحرکت پا
  • عدم توانایی حرکت بازو
  • ضعف (عمومی)

خود مراقبتی در گزش کنه

برداشتن کنه در اسرع بعد از رویت آن. در صورت نزدیک به سر بودن با یک جفت موچین وبا حرکت به سمت جلوو بالا و ثابت ماندن خارج شود. حرکت تند انجام نداده و نپیچانید. پس از اینکه کنه برداشته شده، متوجه علایم برای بیماری باشید. هرچه درمان زودتر شروع شود، بیماری آسانتر درمان خواهد شد.

پزشک چگونه گزش کنه را تشخیص میدهد

کنه و گزش کنه را می توان با بازرسی منطقه ای که گزیده شده تشخیص داد. برای تشخیص بیماری ناشی از گزش کنه آلوده، دکتر تاریخچه سلامتیتان را بررسی کرده، در مورد زمان گزش پرسیده و سعی به شناسایی نوع کنه کرده، و معاینه بالینی انجام می دهد. ممکن است دکتر درخواست آزمایش خون برای شناسایی ارگانیسم خاص و یا موجوداتی که باعث بیماری شدند بدهد.

عوامل خطر ابتلا به گزش کنه

فعالیتهای در فضای باز مانند کمپینگ، پیاده روی، یا باغبانی در مناطقی که کنه آلوده وجود دارد

درمان گزش کنه

گزش کنه نیازی به درمان ندارند مگر اینکه باعث بیماری شوند. برای درمان بیشتر بیماری های گزش کنه از آنتی بیوتیک ها استفاده می شود.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر بخشی از کنه هنوز در پوست پس از تلاش برای خارج کردن آن گیر کرده است با دکتر تماس بگیرید. اگر درمنطقه شمال شرقی یا مناطقی که بیماری لایم رایج است کنه گوزن شمارا نیش زده دکتر باید درمان آنتی بیوتیک پروفیلاکتیک انجام دهد. همچنین با دکتر تماس بگیرید اگر کنه شمارا نیش زده و این علائم در چند ماه بعدی آشکار شدند: خارش یا تحریک روی پوست .علائم شبیه آنفولانزا مانند تب، لرز، یا بدن درد .قرمزی و تورم در اطراف محل گزش .درد و خستگی درد مفاصل .خشکی گردن .تورم غدد لنفاوی. علائم نادر دیگری از عفونت . احتمال وجود واکنش شدید، از جمله فلجی، به خاطر گزش کنه وجود دارد.مراجعه به اورژانس در صورت مشاهده هر گونه از علائم زیر: فلجی. سر درد شدید.درد قفسه سینه. تپش قلب .اختلال در تنفس، ضعف و ناهماهنگی در حرکت

انتظار میرود در گزش کنه

اگر عفونت وجود ندارد،در صورت خارج کردن کنه, گزش کنه به سرعت بهبود می یابد. برای کمک به جلوگیری از عفونت مهم است که کنه به سرعت خارج شود. مطمئن شوید که شما تمام کنه ای را سر که به سر نزدیک است با یک جفت موچین و کشیدن به سمت بالا با یک حرکت خارج کنید. کنه را در یک کیسه پلاستیکی در فریزر در صورت ظاهر شدن نشانه های بیماری نگه داری کنید. اغلب اولین نشانه خارش یا تحریک روی پوست در اطراف محل گزش است . دیگر علایم شامل تب و لرز، خارش و درد و خستگی هستند. گزش کنه معمولا به خوبی به درمان با آنتی بیوتیک جواب میدهد. درمان اولیه باعث اجتناب از عوارض جدی بعدی است.

حقایقی درمورد گزش کنه

نوع بیماری بستگی به نوع کنه ای که شما را نیش زده دارد

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید