دوچرخه و کاهش بروز عارضه های قلبی عروقی

دکتر حسن اسماعیلی

view

در مطالعه ای که اخیراً بر روی 45000 فرد در دانمارک صورت گرفت نتایج نشان داد که بروز حملات قلبی در افرادیکه از دوچرخه به عنوان وسیله ی رفت و آمد در طی 20 سال استفاده کرده بودند حدود 15 درصد کاهش یافته است. انجام دوچرخه سواری به مدت نیم ساعت در هفته می تواند از انسان در برابر بروز عارضه های قلبی عروقی حفاظت نماید. یافته های این پژوهش در مجله ی انجمن قلب ایالات متحده به چاپ رسید محققان بر این باورند که استفاده از دوچرخه بعنوان یک وسیله حمل و نقل در طول 20 سال انجام مطالعه از 7 درصد حملات قلبی رخ داده در این مدت پیشگیری نماید.

استفاده از دوچرخه برای تردد یکی از روشهای ارزان و ساده برای انجام فعالیتهای جسمانی روزانه است. در یکی دیگر از مطالعات صورت گرفته در این زمینه نیز محققان دریافتند که بروز چاقی، سطح کلسترول بالا و سطح فشار خون بالا و وضعیت پیش دیابت در افرادیکه از دوچرخه بعنوان وسیله ی حمل و نقل کمتر از سایر افراد است و از آنجاییکه بروز چاقی، سطح کلسترول بالا و سطح فشار خون بالا از عوامل محرک ایجاد عارضه های قلبی عروقی هستند. استفاده از دوچرخه می تواند احتمال بروز عارضه های قلبی عروقی را نیز کاهش دهد. در افرادیکه از دوچرخه برای رفتن به محل کار خود استفاده می نمودند در مقایسه با سایر افراد 15 درصد احتمال بروز چاقی کمتر خواهد بود. همچنین در افرادی که از دوچرخه برای حمل و نقل استفاده می نمایند 13 درصد احتمال بروز پرفشاری خون کمتر از سایر افراد است که از وسایل دیگر حمل و نقل استفاده می نمایند.

دکتر فرانک معتقد است که هرگز برای تغییر شیوه ی زندگی دیر نیست. تغییر در شیوه ی زندگی و جایگزین کردن وسایل حمل و نقل مثل دوچرخه بجای تاکسی و اتوبوس می تواند تاثیر شگرفی در ارتقاء سلامت انسان داشته  باشد.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید