دیسکسیون یا پارگی آئورت

view

علاِیم دیسکسیون( پارگی) آئورت

 

 • درد یا ناراحتی
 • تهوع و استفراغ
 • تعریق بیش از حد

درباره دیسکسیون( پارگی) آئورت

 

دیسکسیون آئورت یک اورژانس نادر، اما بالقوه تهدید کننده حیات می باشد و معمولا با فشار خون بالا ایجاد می شود. اگر شما دچار دیسکسیون آئورت در قفسه سینه خود شوید، شما دچار پارگی و درد ناگهانی میشوید که میتواند به قسمت پشت شما نیز انتشار یابد. دیسکسیون آئورت با یک پارگی در داخلی ترین لایه آئورت، که رگ خونی بزرگ قلب است که خون را از قلب به سایر نقاط بدن حمل می کند، شروع میشود. خون از طریق قسمت های پاره شده یا جدا شده به لایه های دیگر جریان پیدا میکند و می تواند از طریق پارگی دیواره یا سد خونی به ارگان های دیگر جریان پیدا کند. دیسکسیون آئورت می تواند باعث سکته مغزی، حمله قلبی یا نارسایی احتقانی قلب شود. میزان مرگ و میر برای دیسکسیون آئورت بالا است. تشخیص زود هنگام و درمان با عمل جراحی و دارو بسیاراهمیت دارد.

آیا میدانید

علت نهایی مرگ پرنسس دایانا یک دیسکسیون آئورت به علت متحمل شدن صدمه به قفسه سینه در تصادف کشنده ی خودرو بود. دکتر مایکل دیباکی،که برای اولین بار عمل جراحی دیسکسیون آئورت در سال 1955 را انجام داد، به این بیماری در سن 97 سالگی مبتلا شد و پس از تحت عمل جراحی قرار گرفتن، جان سالم به در برد. ایالات متحده دیپلمات ریچارد هالبروک از ایالات متحده 21 ساعت تحت عمل جراحی برای دیسکسیون آئورت قرار گرفت قبل از آنکه دو روز بعد مرگ او اتفاق بیفتد. دیسکسیون آئورت در سیاه پوستان شایع تر از سفید پوستان و در سفید پوستان شایع تر از نژاد آسیایی می باشد. مردان به احتمال زیاد سه برابر بیشتر از زنان به دیسکسیون آئورت مبتلا میشوند.

خود مراقبتی در دیسکسیون( پارگی) آئورت

 

این روشهای مراقبت از خود ممکن است کمک به جلوگیری از قطع سرخرگ آئورت کند: کنترل فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت و یا ترک سیگار در صورت سیگاری بودن

 

پزشک چگونه دیسکسیون( پارگی) آئورت را تشخیص میدهد

 

پزشک ممکن است قفسه سینه اشعه X ، CT اسکن، اکوکاردیوگرافی، یا MRI ،  آئورتوگرافی (اشعه X آئورت پس از تزریق با ماده حاجب) برای تشخیص دیسکسیون آئورت انجام دهد.

 عوامل خطر ابتلا به دیسکسیون( پارگی) آئورت

 1. جنس مرد
 2. سن 50 تا 70 سالگی
 3. سیگار کشیدن
 4. فشار خون بالا
 5. اختلالات بافت همبند و یا اختلال رگ های خونی (مانند سندرم مارفان یا سندرم اهلرز-دانلوس)
 6. آنوریسم آئورت
 7. شرایط خاص قلبی
 8. تروما ی قفسه سینه
 9. سابقه خانوادگی آنوریسم یا دیسکسیون

 

درمان دیسکسیون( پارگی) آئورت

 

 

اکسیژن، داروهای داخل وریدی برای کاهش فشار خون و جلوگیری از پاره شدن و یا آسیب آئورت، جراحی اورژانسی آئورت برای حذف بخش جدا شده ی آئورت، بستن کانال کاذب ایجاد شده بین لایه های دیواره ی آئورت، تعمیر و یا تعویض دریچه آئورت اگر دچار نشت است، و بازسازی آئورت با جراحی پیوند روش اندوواسکولار مصنوعی - استنت گرافت- از طریق وارد کردن یک کاتتر به رگ های خونی کشاله ران، درمان دارویی طولانی مدت، معمولا شامل یک بتا بلاکر یا مسدود کننده ی کانال کلسیم و دارو جهت فشار خون بالا، مانند ACE (آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین) دارهای مهار کننده جهت کاهش کلسترول و تغییرات رژیم غذایی در صورت آترواسکلروز

 

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

 

دیسکسیون آئورت در قفسه سینه یک اورژانس پزشکی است. اگر شما دچار درد شدید قفسه سینه و یا سایر علایم دیسکسیون آئورت شدید، بلافاصله با اورژانس 115 تماس بگیرید و یا به بخش اورژانس یک بیمارستان مراجعه کنید.

 

انتظار میرود در دیسکسیون( پارگی) آئورت

 

زمانی که پارگی در آئورت رخ می دهد، شما احتمالا احساس درد ناگهانی و شدید در سراسر قفسه سینه و احتمالا بین شانه های خود دارید. همچنین شما ممکن است ضعف یا تنگی نفس داشته باشید. دیگر نشانه ها بستگی به این دارد که آیا پارگی آئورت باعث بستن شاخه های مختلف آئورت شده است یا نه و اگر شده باعث بستن کدام شاخه؟ اگر جریان خون به مغز، مسدود شده باشد، ممکن است سکته مغزی ایجاد شود. اگر جریان خون به عضلات قلب مسدود شده باشد، یک حمله قلبی میتواند پیش بیاید. اگر نخاع را تحت تاثیر قرار داده باشد، بازوها و یا اندام ها ممکن است بی حس و یا فلج شده باشند.

در بیمارستان، پزشکان به شدت فشار خون بیمار را با داروهای داخل وریدی کنترل می کنند. بسته به عواملی مانند مکان پارگی بیمار توسط عمل جراحی اورژانس و یا فقط با دارو درمان میشود. اکثر پارگی ها برای جایگزینی قسمت آسیب دیده ی آئورت نیاز به جراحی دارند. این معمولا سه تا شش ساعت طول می کشد، و شما باید به مدت یک هفته یا بیشتر در بیمارستان بستری باشید.

اگر شما کاندید یک جراحی پیوند کمتر تهاجمی هستید ممکن است به مدت یک تا سه روز در بیمارستان بستری باشید. شما احتمالا برای کنترل فشار خون و کاهش استرس به آئورت، نیاز به مصرف دارو تا آخر عمر دارید.

میزان ابتلا به دیسکسیون( پارگی) آئورت

هر سال، حدود 24 مورد در یک میلیون نفر دیسکسیون آئورت در ایالات متحده اتفاق می افتد.


اقدامات فوری در مورد دیسکسیون( پارگی) آئورت

در صورت درد شدید قفسه سینه و یا سایر علایم دیسکسیون آئورت، بلافاصله تماس با 115 و یا رفتن به بخش اورژانس یک بیمارستان.

حقایقی درمورد دیسکسیون( پارگی) آئورت

 

در حدود 60 درصد از افرادی که برای دیسکسیون آئورت درمان می شوند، حداقل طول عمر 10سال دارند.

عوامل تشدید کننده دیسکسیون( پارگی) آئورت

فعالیت سنگین، فشار خون بالا، استرس

 

بیشتر بخوانید آنوریسم آئورت شکمی چیست؟

منبع: WebMd

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید