رنگ مو در دوران بارداری

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

سوالات مرتبط با مو در دوران بارداری بسیار شایع است.


 اغلب اقداماتی که در خصوص موها انجام می شوند به مواد شیمیایی نیاز دارد.
  

 انواع تغییراتی که در مو انجام می شوند


رنگ کردن موها: رنگ کردن موها شامل رنگ های دایمی و موقت می باشد.
فر کردن موها: فر کردن دایمی موها اغلب با استفاده از 2 ماده انجام می شود. اولین ماده، ماده ای است که باعث فر شدن می شود و دومین ماده باعث فیکس کردن آن می گردد.
بلیچینگ: بلیچینگ با استفاده از پراکسیدهیدروژن اتفاق می افتد.
صاف کردن موها: برای صاف کردن موها نیز از قلیاها (سدیم هیدروکساید) و غیر قلیاها (پتاسیم و لیتوم) استفاده می شود. که بوسیله آنها موها بصورت دایمی صاف می گردند.
 

 آیا استفاده از رنگ موها و همچنین درمانهای شیمیایی در دوران بارداری بی خطر هستند؟


در برخی از تحقیقات صورت گرفته در این خصوص نتایج نشان داده اند که مواد شیمیایی موجود در رنگ موهای دایمی از سم زیادی برخوردار نیستند و استفاده از آنها در دوران بارداری بی خطر می باشد. بعلاوه، در صورتی که تنها بخش کوچکی از رنگ مو توسط پوست جذب می شود که این میزان می تواند به جنین برسد اما از آنجاییکه مقدار آن ناچیز است نمی تواند به جنین آسیب برساند.
 همین موضوع در خصوص دوران شیردهی نیز صدق می کند.

در مطالعاتی که تاکنون در این خصوص صورت گرفته، وارد شدن مواد شیمیایی ناشی از رنگ مو به داخل شیر مادر و آسیب رساندن به نوزاد غیر محتمل به نظر می آید.

 بنابراین اگر نسبت به انجام رنگ مو در دوران بارداری نگران هستید، راههای کم خطر تری نیز وجود دارد. 
برای مثال استفاده از هایلات ها باعث می شود که تنها بخش کوچکی از مو رنگ شود و همچنین رنگ مو به کف سر برخورد نخواهد نمود و اینگونه هیچ ماده ی شیمیایی جذب نمی گردد.
 
 برخی از پزشکان بر این باورند که بهتر است در سه ماهه ی اول بارداری، مادر باردار از رنگ مو استفاده نکند و رنگ کردن مو را به سه ماهه ی دوم و یا سه ماهه ی سوم موکول نماید.


مواردی که حین رنگ مو مادر باردار باید رعایت کند شامل:


•    سعی کنید تا سه ماهه ی دوم بارداری صبر کنید و سپس موهای خود را رنگ نمایید.
•    سعی کنید موهای خود را در فضای باز رنگ کنید  یا در محیطی رنگ نمایید که از تهویه ی مناسب برخوردار باشد.
•    بیش از آنچه که بر روی بسته بندی رنگ مو نوشته شده، مواد شیمیایی را بر روی موهایتان قرار ندهید. قرار دادن بیشتر رنگ مو بر روی سر می تواند همراه با عوارض برای مادر باردار باشد. 
•    بعد از قرار دادن مواد شیمیایی بر روی موها، حتماً موهایتان را به خوبی آبکشی نمایید.
•    برای قرار دادن رنگ مو بر روی موهایتان حتماً از دستکش استفاده کنید.
•    حتماً پیش از قرار دادن کل رنگ بر روی موهایتان، بر روی قسمتی از موهایتان آن را آزمایش کنید تا از عدم بروز واکنش های آلرژیک ناشی از مصرف رنگ مو مطمین گردید.
•    هرگز از رنگ مو برای ابروها و یا مژه هایتان استفاده نکنید؛ زیرا استفاده از رنگ مو بر روی ابروها و مژه ها می تواند باعث افزایش احتمال بروز تورم و یا عفونت ناحیه ی چشمی گردد.
البته با تمام موارد ذکر شده، مورد دیگری را که باید مادر باردار در خصوص رنگ کردن موها در دوران بارداری بداند آنست که در دوران بارداری، جنس موها به خودی خود تغییر می کند که این امر می تواند در کیفیت رنگ کردن موها و یا صاف کردن موها تاثیر گذار باشد. در این حالت بهتر است ایجاد هرگونه تغییر در موهایتان را به بعد از دوران بارداری موکول نمایید.
 

آرایشگران در صورت باردار بودن چه باید بکنند

افرادیکه به آرایشگری اشتغال دارند بدلیل مواجهه بیش از اندازه با مواد شیمیایی و قرار گرفتن مداوم در محیطی که از این مواد استفاده می شود در معرض خطر بیشتری هستند.
در مطالعه ای که در این خصوص صورت گرفته نتایج نشان داده اند که احتمال سقط در زنان آرایشگری که بیش از 40 ساعت در هفته در سالن های آرایشی با مواد آرایشی سر و کار دارند بیشتر از سایر افراد است.
این افراد در دوران بادرای بهتر است حتماً توصیه های ایمنی را جدی بگیرند و از دستکش های محافظ مناسب استفاده کنند، در محیط کار از نوشیدنی و خوردنی استفاده نکنند و حتماً در محیط کار خود از عملکرد مناسب سیستم تهویه اطمینان حاصل کنند.
اگرچه در مجموع استفاده از هایلایت و یا رنگ های گیاهی می تواند برای مادر باردار بی خطر تر باشد، بی خطر ترین راهکار برای رنگ مو در دوران بارداری آنست که مادر بارداری حداقل تا پایان سه ماهه ی اول بارداری صبر کند و در صورت امکان تا پایان دوره ی بارداری مادر باردار موهای خود را رنگ نکند.
  

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید