زایمان طبیعی در مادران با سابقه زایمان سزارین

دکتر آفاق حسن زاده راد

view

اکثر مادرانی که نوزاد اول خود را بوسیله ی زایمان سزارین بدنیا آورده اند کنجکاوند بدانند که آیا برای زایمان بعدی خود می توانند حق انتخاب داشته باشند و یا مجدداً باید زایمان سزارین انجام دهند.
 برخی از افرادیکه در زایمان اول خود سزارین را انتخاب کرده اند ترجیح می دهند در زایمانهای بعدی خود زایمان طبیعی را انتخاب نمایند. اما انجام زایمان طبیعی در کسانیکه زایمان اول خود را بطور سزارین انجام داده اند همراه با خطراتی است.
 یکی از خطرات انجام زایمان طبیعی پس از تجربه ی یک زایمان سزارین آنست که بخیه هایی که در زایمان سزارین زده شده ممکن است در طی فرایند زایمان طبیعی باز شود. باز شدن بخیه ها در طب فرایند زایمان می تواند باعث ایجاد خطر برای مادر و نوزاد شود.
البته در صورتیکه فرد در گذشته یک زایمان طبیعی موفق را پشت سر گذاشته باشد پزشک به وی توصیه خواهد نمود که برای بار بعد نیز زایمان طبیعی انجام دهد.
اما اگر در طول یک زایمان طبیعی فرد دچار مشکل گردد احتمال آنکه در زایمانهای بعدی نیز فرد دچار این مشکلات گردد زیاد می باشد.

چه نوع برشی در جراحی سزارین انجام می شود؟

پزشکان اغلب از 2 نوع برش برای انجام زایمان سزارین استفاده می کنند. برش افقی و یا برش کلاسیک یا عمودی. معمولاً در مورد برشهای عمودی احتمال بیشتری وجود دارد که در حین زایمان طبیعی بخیه های بر روی آن باز گردند.

هر کدام از ویژگیهای زیر می توانند باعث ایجاد اشکال حین زایمان گردند.

1- داشتن اضافه وزن
 2- داشتن سن زیاد
 3- ابتلا به عارضه های پزشکی
 4- بارداری بیش از 40 هفته
 5- داشتن جنین درشت

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید