زخم دهان به چه دلیلی ایجاد می شود؟

دکتر محمدرضا بادلی

view

زخم دهان به چه دلیلی ایجاد می شود؟

زخم دهان

علاِئم

  • خونریزی لثه
  • کبودی آسان
  • ضعف (عمومی)

زخم دهان ناشی از کمبود شدید ویتامین سی بوده که می تواند سبب کم خونی،خون ریزی از بینی،شلی دندان ها،خون ریزی از لثه،موهای خشک،کبودی،مفاصل متورم ودردناک وپوست خشن وفلس مانند شود.زخم دهان ممکن است در بزرگسالان پیر با تغذیه ضعبف اتفاق بیفتد.بدن ما برای ترمیم زخم ها دهان و دندان،استخوان ها وغضروف نیاز به ویتامین سی دارد.ویتامین سی همچنین به بدن برای ساخت کلاژن کمک می کند که پروتئینی است که در ساخت عروق خونی،تاندون ها،رباط ها،وپوست کاربرد دارد.ویتامین سی جزء ویتامین های محلول در آب بوده که نمی توان در بدن ذخیره شود.بنابراین نیاز است که به طور منظم همراه با غذاها ی شما به بدن عرضه شود.نبود ویتامین سی کافی در غذاها سبب کمبود ویتامین سی می شود.مصرف مکمل های ویتامین سی وغذاهای دارای ویتامین سی بالا سبب درمان کامل بیماری می شود.

بدن شما فقط می تواند به میزان 500میلی گرم ویتامین سی را در یک زمان استفاده کند.بنابراین زمانی که شما دوز بالاتری را استفاده می کنید،میزان اضافه ی آن ازطریق عرق وادرار دفع می شود.در بررسی 30 مطالعه در سال 2007 نشان دادکه مصرف ویتامین سی بعداز شروع احساس سردی نمی توانداحساس سردی را کوتاه یا شدت آن را کم کند.در مطالعات مشابه نشان داد که مصرف منطم ویتامین س می تواند مدت زمان احساس سردی رابه صورت مختصر کاهش دهد.دربین مردم در وضعیت های سخت مانند دونده ای ماراتون یا سربازانی که در قطب شمال هستندبه نظر می رسد دراستفاده از ویتامین سی بیشترین بهره را می برند.

خود مراقبتی در زخم دهان

خوردن غذاهای دارای میزان بالای ویتامی سی ومکمل های ویتامین سی می تواند به درمان زخم دهان کمک کند.اگر شما مبتلا به کمبود ویتامین سی هستید بهتر است که آن را با همکاری با پزشکتان درمان کنید تا اینکه به تنهایی به درمان آن بپردازید.

پزشک چگونه زخم دهان را تشخیص میدهد

دکتر شما می تواند کمبود ویتامین سی را با گرفتن سابقه ی پزشکی،انجام معاینه فیزیکی،تست های خونی در بچه هاتشخیص دهد وانجام رادیو گرافی نیز ممکن است در تشخیص موثر باشد.

عوامل خطر ابتلا به زخم دهان

عوامل خطر بروز کمبود ویتامین سی شامل:عدم مصرف میوه سبزیجات،داشتن تغذیه ی محدود،سیگار کشیدن،الکلیسم،رژیم های غذایی بارزش غذایی پایین،حاملگی،وبیماری های اخیر شامل بی اشتهایی عصبی،ایدز،بیماری کرون،بماری سلیاک وسرطان می باشد.

درمان زخم دهان

درمان کمبود ویتامین سی شامل مصرف مکمل ویتامین سی و خوردن غذاهایی که دارای میزان بالایی از ویتامین سی می باشند.دکتر شما می تواند برای شما مشخص کند که چه میزان وبرای چه مدت زمانی ویتامین سی مصرف کنید.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر شما علایم کمبود ویتامین سی شامل تب،زردی پوست وچشم ها،ورم اندامها ومچ پا ،میزان کم ادرار وتشنج دارید باید به دکترتان زنگ بزنید تا فورا کمک های پزشکی را در یافت کنید.

انتظار میرود در زخم دهان

بدن می تواند در عرض 1تا3ماه ویتامین سی را به اتمام برساند.علت تنفس کوتاه ودرد استخوان می باشد.دیگر علایمی که می تواند گسترش پیدا کند شامل شلی دندان ها،پوست خشک،نوسانات خلقی،وبیماری لثه می باشد.استفاده از ویتامین سی مکمل و افزایش میزان ویتامین سی در غذابه طور کامل سبب بهبود علایم می شود.خون ریزی از لثه ها در عرض 1تا2 روز متوقف می شود،درد استخوان وعضلات ناپدید می شود وآنمی در مدت زمان یک ماه بهتر می شود.اگر درمان نشودمی تواند کشنده باشد.

میزان ابتلا به زخم دهان

کمبود ویتامین سی به طور عمده در ایالات متحده بر روی بچه ها،بزرگسالان پیر،کسانی که سیگارمی کشند،وبه طور خاص در خانواده هایی که دریافت ویتامین سی در آنها پایین می باشد دیده می شود.بیشترین شیوع کمبود ویتامین سی در زنان می باشد.

حقایقی درمورد زخم دهان

سیگار کشیدن باعث مصرف ویتامین سی می شود بنابراین کسانی که سیگاری هستند نیاز به 35 میلی گرم ویتامین سی اضافی در روز دارند.

عوامل تشدید کننده زخم دهان

کمبود ویتامین سی در کشیدن سیگار وعدم مصرف میوه وسبزیجات بدتر می شود.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید