زردی چیست و چرا اتفاق میفته؟

دکتر صدرالدین مهدی پور

view

زردی چیست و چرا اتفاق میفته؟

زردی چیه و چرا اتفاق میفته؟

افزایش رنگدانه بیلی روبین در خون در دوران نوزادی می تواند باعث بروز زردی نوزاد شود. این بیماری یکی از مشکلات شایع دوران نوزادی است معمولاً ۸۰ درصد نوزادان نارس و ۶۰ درصد نوزادان ترم در طی هفته اول پس از تولد خود به زردی دچار می‌شوند.

زردی چه تاثیری بر روی نوزادم میتونه داشته باشه؟

از آنجایی که میزان بیلی روبین خون افزایش یافته است اثرات این میزان بیلی روبین بر روی مغز در ابتدا گذرا و برگشت پذیر است. در این حالت معمولا نوزاد دچار خواب‌آلودگی است. در صورتی که درمان زردی به موقع اتفاق نیفتد می تواند باعث ایجاد ضایعه های عصبی پایدار در فرد گردد.

زردی در نوزاد چگونه تشخیص داده میشود؟

با نگاه کردن نمی توان تخمین دقیقی از میزان زردی در نوزاد به دست آورد.

پس اینکه از طریق نگاه کردن به پوست مشخص شد که کودک دچار زردی است باید سطح بیلی روبین خون او از طریق آزمایش خون و یا از طریق پوست مورد اندازه گیری قرار گیرد. برای اندازه گیری میزان بیلی روبین خون دستگاه های جدیدی وجود دارند که می توانند با اختلاف ۲ تا ۳ میلی گرم در دسی لیتر از مقادیر سرمی میزان بیلی روبین را با دقت قابل قبولی تعیین کنند.

نوزادانی که در سن حاملگی کمتر از ۳۸ هفته به دنیا می آیند و یا آنهایی که با شیر مادر تغذیه می شود بیشتر از سایر نوزادان در معرض بروز زردی هستند. بهتر است نوزاد خود را به طور مکرر حداقل ۸ تا ۱۲ بار در طول شبانه روز با شیر مادر تغذیه کنید.

فتوتراپی چیست؟

فتوتراپی با یک منبع نوری اتفاق می افتد. تنوری از چهار لامپ تشکیل شده که در فاصله ۴۰ سانتی متری از نوزاد قرار میگیرد.

در فتوتراپی پرقدرت از ۸ لامپ استفاده می‌شود که در فاصله ۲۰ سانتی‌متری از نوزاد قرار میگیرد. نوزاد را به صورت لخت و یا فقط در حالتی که یک پوشک پوشیده است در زیر نور لامپ ها قرار می دهند. از آنجایی که ممکن است نور شدید باعث تخریب شبکیه و یا چشم های نوزاد شود چشمهای نوزاد در شرایط فتوتراپی پوشیده میشود. مدت زمانی که کودک در دستگاه فتوتراپی قرار دارد می توان برای شیر دادن مادر و یا ملاقات والدین و یا حتی معاینه پزشک کودک را به شکل موقت از داخل دستگاه خارج کرد.

بیشترین میزان اثر فتوتراپی در ۴ تا ۸ ساعت اول درمان اتفاق می افتد.

آیا اگر رنگ پوست نوزاد من تیره است می‌تواند باعث شود که فتوتراپی اثر نداشته باشد؟

خیر تیرگی رنگ پوست نوزاد شما هیچ تاثیری در کاهش اثر فتوتراپی نخواهد داشت.

آیا اشعه ماورای بنفش در هنگام فتوتراپی وجود دارد؟

 نورهایی که در فتوتراپی استفاده می شود تنها مقدار بسیار کمی از اشعه ماورای بنفش تولید می کند  بیشتر این میزان از اشعه بنفش توسط شیشه لامپ و صفحه پلاستیکی محافظ جذب می شود.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید