زگیل تناسلی چیست

دکتر امید زرگری

view

زگیل تناسلی (Genital wart)، شایعترین بیماری مقاربتی در انسان است. عامل این بیماری ویروس پاپیلومای انسانی(HPV) است. این ویروس تیپ های گوناگون داشته و بیش از چهل تیپ آن، حین تماس جنسی، از فرد مبتلا به فرد سالم منتقل میشود.
دوره نهفته ی این ویروس طولانیست، بنابر این ممکن است تا ماهها پس از تماس، شواهدی از بیماری دیده نشود. ضمن اینکه بسیاری از افراد، به ویروس مبتلا میشوند اما هرگز علایم بالینی پیدا نمی کنند.
جدا از بروز زگیل در ناحیه ی تناسلی، خطر اصلی این ویروس در ایجاد سرطان دهانه ی رحم و سایر نواحی تناسلی همچون وولو، واژن، پنیس، مقعد و ...است.
متاسفانه، زگیل تناسلی در ایران نیز بسیار شایع است. جدا از راههای معمول که برای پیشگیری از بیماری های مقاربتی موجود است، برای پیشگیری از ابتلا به ویروس HPV واکسن هم وجود دارد. هرچند این واکسن، از تمام ویروسهای این خانواده جلوگیری نمیکند، اما خوشبختانه جلوی بیشتر تیپ های سرطانزا را میگیرد. بهترین سن تزریق برای این واکسن، در سنین قبل از شروع فعالیت جنسی است و معمولا بین سنین ۹ تا ۲۶ سالگی تزریق میشود. هرچه سن تزریق پایین تر باشد، مصونیتزایی واکسن بهتر و موثرتر خواهد بود.
این واکسن در ایران هم در دسترس است، اما متاسفانه تحت پوشش بیمه نبوده و گران میباشد.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید