سیگار و دیابت نوع 2

view

هر ساله 6 میلیون نفر بر اثر بیماری‌هایی مرتبط با سیگار کشیدن جان خود را از ذست می‌دهند. بی شک سیگار کشیدن اولین دلیل ابتلای افراد به بیماری‌های مختلف است. سیگار کشیدن با بروز بیماری‌های مختلفی مانند سرطان، بیماری‌های قلبی و عروقی و بیماری‌های ریوی ارتباط مستقیم دارد. تحقیقات جدید نشان داده که سیگار کشیدن با ابتلای افراد به دیابت نوع 2 ارتباط دارد. همچنین در افراد غیر سیگاری که در معرض دود سیگار قرار دارند نیز احتمال ابتلا به دیابت نوع 2  21 درصد بیشتر از غیر سیگاری‌هاست

محققان متوجه شده‌اند که 11.7 درصد از مردان و 2.4 درصد زنان مبتلا به دیابت جزو سیگاری‌ها هستند . در کسانی‌که تازه سیگار را ترک کرده‌اند، 54 درصد خطر ابتلا به دیابت بیش‌تر است.

در آمریکا 17.8 درصد از بزرگسالان سیگاری هستند و سیگار کشیدن جزو شایع‌ترین دلیل مرگ در آمریکاست و هر ساله 480000 نفر در آمریکا بر اثر سیگار از دنیا می‌روند.

نوع دوم دیابت به شدت با میزان شاخص توده بدنی افراد در ارتباط است. اما حتی با تنظیم شاخص توده‌ی بدنی افراد باز هم احتمال خطر ابتلا به دیابت کاهش نمی‌یابد و این ایده که سیگار باعث کاهش وزن می‌گردد و در نتیجه کمک به کاهش خطر ابتلا به دیابت می‌نماید امری نادرست می‌نماید.

سیگار کشیدن معمولاً همراه با دیگر شیوه‌های زندگی نادرست مانند تغذیه‌ی نامناسب، استفاده‌ی افراطی از الکل و فعالیت‌های جسمانی ناکافی همراه است.

ترک سیگار فواید بسیاری از جمله کاهش خطر ابتلا به بیماری‌هایی مثل دیابت را به همراه دارد.

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید