علائم و درمان التهاب حنجره یا لارنژیت

دکتر آزیتا تنگستانی نژاد

view

علائم و درمان التهاب حنجره یا لارنژیت

التهاب حنجره یا لارنژیت

علاِئم التهاب حنجره یا لارنژیت

  • سرفه کردن
  • صدای خشن
  • از دست دادن صدا
  • صدای خفگس
  • گلو درد
  • اشکال در صحبت کردن

لارنژیت التهاب حنجره، یا جعبه صدا است. در داخل حنجره تارهای صوتی می باشد. تورم و تحریک تارهای صوتی باعث خشونت صدا یا از دست دادن صدا میشود. التهاب حنجره معمولا کوتاه مدت است، اما ممکن است مزمن نیز باشد. ویروس سرماخوردگی یا آنفولانزا و استفاده بیش از حد از صدای خود باعث بسیاری از موارد التهاب حنجره میشود. علل دیگر شامل استفاده فراوان از الکل، سیگار کشیدن، گرد، آلرژی ها، و به ندرت، باکتری و یا قارچ ها می باشند. استراحت دادن به صدای خود ، تنفس در هوای مرطوب، نوشیدن مقدار زیادی مایعات، و سیگار نکشیدن اجازه می دهد تا زخم تارهای صوتی التیام یابد. درمان التهاب حنجره مزمن ممکن است شامل آموزش آواز یا جراحی باشد.

2 تار صوتی در حنجره وجود دارد که به صورت یک V باز که از طریق هوا حرکت می کنند. زمانی که تارهای صوتی ملتهب هستند، ارتعاش را برای آنها دشوار می سازد و باعث خشونت صدا و از دست دادن صدا میشود. نجواکردن نسبت به صحبت کردن معمولی، فشار بیشتری بر تارهای صوتی قرار میدهد.

خود مراقبتی در لارنژیت

اکثر مردم التهاب حنجره را در خانه توسط استراحت دادن به صدا، تنفس در هوای مرطوب، نوشیدن مقدار زیادی مایعات، سیگار نکشیدن، و اجتناب از دود سیگار درمان می کنند.

پزشک چگونه التهاب حنجره یا لارنژیت را تشخیص میدهد

پزشک شما آن را با در نظر گرفتن سابقه پزشکی و انجام یک معاینه بالینی تشخیص میدهد. سایر آزمایشات برای التهاب حنجره مزمن ممکن است شامل آزمایش خون، اشعه ایکس، و یا مشاهده تارهای صوتی با دامنه روشن باشد.

بیشتر بخوانید :

علل و علایم ریفلاکس

عوامل خطر ابتلا به التهاب حنجره یا لارنژیت

سیگار کشیدن، مصرف زیاد الکل، آواز و یا صحبت زیادی، سرماخوردگی، GERD

درمان التهاب حنجره یا لارنژیت

درمان التهاب حنجره ممکن است شامل: استراحت دادن به صدا، سیگار نکشیدن، دمیدن هوای مرطوب، خوردن مقدار کافی مایعات، گفتار و یا آموزش های صوتی، برای التهاب حنجره مزمن ناشی از استفاده بیش از حد جراحی های صوتی برای حذف گره طناب صوتی، آنتی بیوتیک درصورت عفونت باکتریایی

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

علائم التهاب حنجره شامل گرفتگی صدا و از دست دادن صدا می باشد. اگر توسط یک آنفولانزا یا سرما خوردگی ایجاد شود، سایر علائم ممکن است شامل سرفه، تورم غدد لنفاوی در گردن، تب و گلو درد باشد. اگر علائم التهاب حنجره طولانی تر از دو هفته بود، به پزشک مراجعه کنید.

لارنژیت اغلب همراه با سرما رخ می دهد و ممکن است در طول و یا پس از یک گلو درد ایجاد شود. علائم گرفتگی صدا و از دست دادن صدا حداکثر حدود هفت تا 10 روز می باشد. استراحت دادن به صدا،سیگار نکشیدن، و نوشیدن مقدار زیادی مایعات به کاهش التهاب کمک میکند. صحبت کردن با صدای طبیعی از زمزمه کردن که در واقع فشار بیشتری بر تارهای صوتی ایجاد میکند، بهتر است. اگر التهاب حنجره بیش از دو هفته ادامه یابد، یک پزشک باید آن را ارزیابی کند.

میزان ابتلا به التهاب حنجره یا لارنژیت

لارنژیت به خصوص در فصل سرماخوردگی و آنفولانزا بسیار معمول است.

GERD، سیگار کشیدن، مصرف بیش از حد الکل، و سوء استفاده از صدا، علل شایع التهاب مزمن حنجره هستند.

عوامل تشدید کننده لارنزیت

فریاد، آواز خواندن، آلرژی، سرماخوردگی و آنفولانزا، سیگار کشیدن، دود سیگار، اجاق چوب، آلودگی هوا، پولیپ طناب صوتی.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید