علائم و درمان انسداد کانال های بزاقی (سیالولیتیازیس)

دکتر محمدرضا بادلی

view

علائم و درمان انسداد کانال های بزاقی ( سیالولیتیازیس )

انسداد کانال های بزاقی یا سیالولیتیازیس

علاِئم

  • درد یا ناراحتی
  • تورم
  • برآمدگی

انسداد کانال های بزاقی ( سیالولیتیازیس )

زمانی که سنگ های کوچک در غدد بزاقی تشکیل شود انسداد مجرای بزاقی رخ میدهد. این سنگ ها مجاری بزاقی را در برابر تخلیه شدن مسدود میکنند. بزاق باعث درد و تورم میشود. سنگ های بزاقی ناراحت کننده اما بی ضرر هستند.عفونت های باکتریایی مزمن و خشکی دهان - در شرایطی مثل سندرم شوگرن یا داروهایی مانند داروهای ضد افسردگی، آنتی هیستامین ها یا داروهای ضد روان پریشی - می توانند مسبب سنگ بزاقی شوند.

سنگ های بزاقی مانند سنگ کلیه عمدتا از کلسیم ساخته شده اند. توسط برخی از معیارها ، فک قدرتمندترین مفصل در بدن است که میتواند 750 پوند در هر اینچ مربع فشار اعمال کند.

خود مراقبتی در انسداد کانال های بزاقی ( سیالولیتیازیس )

روش هایی برای مراقبت از خود : برای سنگ های کوچک نوشیدن مایعات بیشتر، استفاده از گرمای رطوبت ، و مصرف مسکن های ضد التهاب (مانند ایبوپروفن، کتوپروفن، و یا ناپروکسن) ممکن است کمک کند. خوردن و آشامیدن غذاهای ترش و یا نوشیدنی می تواند تولید بزاق را افزایش دهد، که ممکن است برای فشار بر سنگ کمک کننده باشد.

پزشک چگونه انسداد کانال های بزاقی ( سیالولیتیازیس )را تشخیص میدهد

برای تشخیص انسداد مجرای بزاقی، دکتر شما یک تاریخچه پزشکی از شما میگیرد و یک معاینه بالینی انجام میدهد. دکتر در برخی از موارد، ممکن است اشعه X یا CT اسکن را دستور دهد.

عوامل خطر ابتلا به انسداد کانال های بزاقی ( سیالولیتیازیس )

عوامل خطر عبارتند از: کم شدن آب بدن، سندرم شوگرن، اختلالات خود ایمنی، استفاده از برخی داروها (مانند برخی از داروهای ضد افسردگی، آنتی هیستامین ها، داروهای ضد روان پریشی ) و سیگار کشیدن

درمان انسداد کانال های بزاقی ( سیالولیتیازیس )

درمان سنگ بزاقی شامل: به آرامی هل دادن یا ماساژ مجرای به منظورحذف سنگ ، جراحی (برای سنگ های بزرگتر) ، اگر انسداد باعث یک عفونت باکتریایی (sialadenitis) شود آنتی بیوتیک معمولا تجویز خواهد شد.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر شما متوجه هر درد مزمن یا تورم در دهان یا فک خود شدید به دکتر مراجعه کنید.

انتظار میرود در انسداد کانال های بزاقی ( سیالولیتیازیس )

سنگ بزاقی می تواند سال ها را به یک شکل باشد، اما شما ممکن است تا زمانی که سنگ به اندازه کافی بزرگ شود و از جریان بزاق جلوگیری کند متوجه آن نشوید. تورم و درد ممکن است زمانی که شما در حال خوردن هستید وخیم تر شود ، زیرا جویدن باعث تولید بزاق میشود.. هنگامی که سنگ از طریق مجرا عبور میکند و یا اینکه دکتر خود آن را برمیدارد علائم از بین خواهد رفت. گاهی اوقات، انسداد منجر به یک عفونت باکتریایی (sialadenitis) میشود که به آنتیبیوتیک یا عمل جراحی نیاز است.

عوامل تشدید کننده انسداد کانال های بزاقی ( سیالولیتیازیس )

غذاهای سخت و یا جویدنی، کم آبی بدن، و داروهایی که باعث خشکی دهان میشوند مانند برخی از داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد روان پریشی و آنتی هیستامین ها باعث وخیم تر شدن وضعیت میشود.

بیشتر بخوانید :

آبریزش از دهان کودکان

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید